2018’de Ödenecek Gayrimenkul Vergileri Nelerdir?

Konut Alan Herkesin Bilmesi Gereken Vergi Bilgileri

Bir banka kredisi ile konut almak üzere yola çıkan belki de almış olan herkes, sadece kredi masraflarını değil, aynı zamanda bazı vergileri de hesaba katmalı. Emlak vergisinden çevre temizlik vergisine kadar çeşitlenen bu vergileri, ödeme dönemlerini ve koşullarını sizler için derledik.

2018’de Ödenecek Gayrimenkul Vergileri Nelerdir?

Konut sahipleri ya da bir diğer adıyla taşınmaz mülk malikleri tarafından her sene ödenmek zorunda olan birtakım vergiler söz konusudur. Yıl içinde iki taksitle ödenmesi beklenilen vergi kalemlerinin tutarı, sahip olunan konutun değeri üzerinden hesaplanıyor. Vergiyle ilgili ödemeler, konutun bağlı bulunduğu belediyeye veya vergi dairesine yapılıyor. Sahip olduğunuz konutla ilgili vergi borcunuzun olup, olmadığını e-devlet üzerinden veya Gelir İdaresi Başkanlığı online sitesi üzerinden sorgulatarak öğrenmeniz mümkündür.

2018 Emlak Vergisi Ödemesinin İlk Taksit Ödemesi Mart’ta Başlıyor

2017’de olduğu gibi bu sene de emlak vergisi ödemesinin ilk taksiti Mart ayı içerisinde yapılacak. Mart, Nisan ve Mayıs ayları içerisinde ödenmesi beklenilen ilk taksitin gecikmesi halinde gecikme zammı faizi uygulanacağını  unutmayın. İkinci taksit ödemesi de, Kasım 2018’de başlayacak. 2017’de gayrimenkul satın alan kişiler de emlak vergisini 2018’de ödemek durumdadır.

2018 Çevre Temizlik Vergisi Ne Zaman Ödenecek?

Çevre temizlik vergisi, belediyeler tarafından sunulan temizlik hizmetlerinin giderlerini karşılamak amacıyla alınan bir vergidir. İş yeri ve meskenler için alınan verginin yükümlüsü gayrimenkul kullanıcısıdır. Dolayısıyla ev sahipleri değil, evden yararlanan kimseler için geçerli bir vergidir. Örneğin, kiracınız ya da irtifak hakkı (oturma hakkı) tanıdığınız kişiler gibi… Konut için ödenmesi gereken çevre temizlik vergisi, su faturalarına yansıtılıyor. Ancak işyeri statüsünde bulunan yerler için ödeme iki eşit taksitle, bağlı bulunan belediyeye yapılıyor. Ödemelerin yapılacağı bir diğer alternatif ise, vergi dairesidir. İlk taksit ödemesi Mart ayında,ikincisi ise, Kasım’da başlıyor.

2018 Değer Artış Kazancı Vergisi İlk Taksit Ödemesi Mart’ta Başlıyor

Değer artış kazancı vergisi, ev satın alan kişinin 5 sene içerisinde satın aldığı evi başkasına satması halinde ödemesi gereken bir vergi türüdür. Verginin oranı ise, evin alındığı zamandaki ÜFE (Üretici Fiyatı Endeksi) oranıyla, satıldığı andaki ÜFE oranı arasındaki fark hesaplanarak belirleniyor. Değer artış kazancı vergisi tahakkuk eden ev sahiplerinin 2018’de ödeme yapacakları ilk taksit zamanı, Mart’tır. İkinci taksit ödemesi ise, Temmuz’dadır.

2018 Kira Gelir Vergisi Ödemesi Ne Zaman Yapılacak?

Evini 2017’de kiraya verip gelir elde edenler, 2018’de vergisini ödemek zorundadır. Ancak elde edilen kira gelirin her sene değişik oranlarla belirlenen kira vergi dilimine girmesi gerekiyor. İstisna edilen gelirlerin vergi ödemeleri sonraki vergi dönemine ertelenebiliyor. Kira gelir vergisi ödeyecek kişilerin ilk taksit ödemesi Mart ayındadır.  İkinci ödemeler ise Temmuz ayınca yapılır.

2018 Veraset ve İntikal Vergisi Ne Zaman Ödenecek?

Veraset ve intikal vergisi, Türk vatandaşı olan bir kişiye ait malların miras yoluyla varislerine geçmesi veya herhangi bir nedenle ivazsız başka bir şahsa geçmesi halinde alınan vergi türüdür. Bu şekilde konut edinen bir kişinin beyanname vermesi gerekiyor. Beyanname veren kişinin elde ettiği gayrimenkullerden vergi haddinin üzerinde bir gelirin elde edilmesine kanaat getirildiğinde veraset ve intikal vergisi ödemesi yapılıyor.

Veraset ve intikal vergisi ödemeleri 3 yıl sürüyor. Her sene iki eşit taksitle ödenen verginin 2018’deki ilk taksit ödemesi Mart ayındadır. İkinci ödemeler için ise, Temmuz ayındadır.

Emlak Vergisi Ödemesini Nereye Yapabilirsiniz?

2018’de emlak ve diğer vergi türlerini ödemek için evinizin kayıtlı olduğu belediyelere vergi borçlarını ödemek mümkündür. Diğer bir ödeme alternatifi ise, vergi daireleridir. Vatandaşların vergi dairelerindeki yoğunluklar nedeniyle sıra beklemelerini önlemek amacıyla Gelir İdaresi Daire Başkanlığı tarafından sunulan online vergi ödeme hizmetinden de faydalanarak ödeme gerçekleştirebilirsiniz.

Vergi Borcunuzun Olup Olmadığını Nasıl Öğrenebilirsiniz?

Bir ev sahibi olarak 2018’de ödenmesi gereken emlak veya kira gelir verginiz olup olmadığını öğrenmek için  e-devlet hizmetinden vergi borçlarınızı kontrol edebilirsiniz.   E-devlet şifresiniz yoksa,  PTT şubelerinden e-devlet şifresi edinebilirsiniz. Vergi borçlarınızı sorgulatmak için kullanabileceğiniz bir diğer  alternatif ise, Gelir İdaresi Daire Başkanlığı online sitesidir.

Gelir idaresi Dairesi Başkanlığı Web sitesi: www.gib.gov.tr

E-Devlet Web sitesi: www.turkiye.gov.tr

Bunları da beğenebilirsin