Adım Adım Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Kredi çekmeyi düşünüyorsanız ilk önce bankalar nazarında sicilinizin ne durumda olduğunu kontrol etmelisiniz. İyi bir sicille istediğiniz krediyi çekebilirken sicilinizde olumsuz bilgiler varsa hiçbir yerden kredi çekemeyebilirsiniz. O halde nedir bu kredi sicili ve nasıl temizlenebilir, birlikte öğrenelim.

Kredi Sicili Nedir?

Kredi çekmek istediğinizde ya da kredi kartı başvurusu gibi bankalara borç yapmayı denediğiniz durumlarda karşınıza çıkacak ilk şey kredi sicili olacaktır. Kredi sicili ve kredi notu birbirlerine benzeseler de farklı anlamlar taşırlar. Sicil denilen olguyu kredi geçmişinize bakılarak hakkınızda verilmiş yorum olarak düşünebilirsiniz. Kredi notu ise aslında bankaların sizlere ne kadar ve ne koşullarda borç vermeyi uygun bulacağını gösteren bir puanlama sistemidir. Bunun hesaplanması için düzenli geliriniz ile önceki kredilerinizi ödeme alışkanlıklarınızın oranlandığı bir sistem kullanılır. Kısaca kredi sicili kredi geçmişinizi özetleyen bir veri iken kredi notu bu geçmişe göre oluşan sayısal bir değerdir.

Kredi Sicilini Etkileyen Faktörler

Ödemelerini geciktirdiğiniz her türlü kredi borcu ve vergilendirilmiş borçlar daha sonra yapacağınız kredi başvurularında bir engel olarak önünüze çıkacaktır. Elbette bunun sebebi ödemelerinizi zamanında yapmayarak kredi sicilinize zarar vermiş olmanız. Kredi sicili bir kere hasar aldıktan sonra telafisi uzun zaman alan bir konudur. Bu yüzden kredi notunuzun azalmaması ve sicilinize olumsuz bir not düşülmemesi için borç ödemelerinizde dikkatli olmalısınız. Kredi sicilini belirleyen etmenlerin oranlarını şu şekilde verebiliriz; %35 kredi ödeme düzeni %35 mevcut kredi borcu %10 yeni alınacak kredi %10 kredi kullanım yoğunluğu ve %10 öteki etmenler.

Neler Yapmalı?

Kredi sicili, borcunuzu doksan gün boyunca ödememeniz ve akabinde bankaların yasal takip dönemine tabi olmanız durumunda negatif etkilenecektir. Bu halde bankalar sizi kara listelerine ekler ve bu listeden çıkmak oldukça uzun zaman alır. Kredi sicili sebebiyle kara listeye eklenen kişiler bankalardan kredi çekemez ve kredi kartı imkanlarından faydalanamaz. Bu yüzden en iyisi siciliniz konusunda tedbirli davranmak olacaktır.

Borç yapılandırma

Ödemesi geçen borçlarınızın doksan günlük süreyi geçmemesi için bankalardan yardım isteyebilirsiniz. Borcunuzun ödenmesi gereken dönemlik miktarını karşılayamıyor olsanız da başvurunuzla borcunuzu yapılandırabilirsiniz. Böylece belki daha uzun süre borç ödemek zorunda kalırsınız ama ihtar süresini doldurmadığınız için siciliniz negatif etkilenmemiş olur.

Kredi Borç Transferi

Bankalar farklı hesaplarda oluşturduğunuz kredi borçlarınızı daha kolay ödemeniz için bu sistemi geliştirmişlerdir. Kredi borç transferi ile tek bir kredi borcu ile diğer ödemelerinizi kapatabilir ve borcunuzu tek bir bankaya, düzenli şekilde yapabilirsiniz. Böylece ödeme yoğunluğunda oluşabilecek aksaklıkları da yok etmiş olursunuz.

5 Yıllık düzgün Tüketici Profili

Bir defa kredi sicili kara listeye düşmüş kişilerin bu listeden çıkabilmesi oldukça zordur. Borçlarınızı kapattıktan sonra beş yıl boyunca profilinizin düzgün tutulması, kredi borcu konusunda sorun yaşamamanız gerekir. Kara listeden çıktıktan sonra yeniden kredi kullanma şansınız doğar ama unutmayın bankalar daima kredi sicilinizdeki tüm bilgileri görecektir. Bu yüzden ödemelerinizi düzenli tutmanız geleceğiniz için önemlidir.

Bunları da beğenebilirsin