Akdi Faiz Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Bankacılık işlemleri söz konusu olduğunda herkes faiz oranlarından haberdar olsa da, aslında uygulanan faiz türleri birbirinden farklı olabilmektedir. Kredi ya da kredi kartı borcu ödenmediğinde, bankalar ödenmemiş borç miktarı üzerinden faiz uygulaması yapmaktadır Aynı durum kredi çekerken de karşımıza çıkabilir. Her banka krediyi aynı faiz oranı ile sunmak zorunda değildir. Bu nedenle birçok kişi düşük faiz sunan bankalara yönelme eğilimindedir. Diğer yandan kredili mevduat hesabı da dahil olmak üzere eğer borçlarınızı zamanında ödemezseniz, bankanız bu borçlara faiz uygulayacaktır. Faiz türü olarak vatandaşların aklını karıştıran terimlerden biri de akdi faizdir. Yazımızda akdi faiz ile alakalı tüm merak edilenleri yanıtlamaya çalışacağız.

Akdi Faiz Nedir?

Akdi faiz; kredi kartının dönem borcu ödendikten sonra uygulanan bir faiz türüdür. Eğer kredi kartı borcunuzun yalnızca asgari tutarını öderseniz, geriye kalan borç üzerine akdi faiz uygulaması yapılmaktadır. Akdi faiz olarak uygulanabilecek en yüksek faiz oranı, her ayın sondan beşinci günü Merkez Bankası tarafından açıklanmaktadır. Akdi faiz, alışveriş ve nakit çekim faizi olarak da bilinmektedir.

Akdi Faiz Ne Zaman Başlar?

Kredi kartı dönem borcunun hesaplanarak ekstrenin kesildiği tarihte, akdi faiz uygulaması yapılmamaktadır. Akdi faiz uygulaması için, kişinin banka tarafından belirtilen son ödeme tarihine kadar asgari tutarı ödemiş olması gerekmektedir. Son ödeme tarihinden sonra da geriye kalan dönem borcuna akdi faiz uygulaması yapılmaktadır. Her ay için en yüksek uygulanabilecek akdi faiz oranı üzerinde bir orandan bankanızın faiz uygulaması söz konusu olamaz.

Akdi Faiz Nasıl Hesaplanır?

Kredi kartı kullanan ve asgari tutarı ödedikten sonra kalan dönem borcu için akdi faiz hesaplaması yapmak isteyen kişiler, bu hesaplamayı hangi formül ile uygulamaları gerektiğini merak ediyor. Ancak bu hesaplamanın yapılabilmesi için öncelikle borcun asgari tutarı için farklı, kalan dönem tutarı için ise farklı faiz oranlarının kullanıldığını bilmek gerekmektedir. Eğer kartınızın hem asgari tutarını, hem de dönem borcunu ödemediyseniz; faiz hesaplamasında akdi faizin yanı sıra, gecikme faizini de hesaplamanız gerekmektedir. Kredi kartının dönem borcunun asgari tutar dışında kalan kısmı için ise, akdi faiz kullanarak hesaplama yapmak mümkündür.

Akdi faiz hesaplamasında, öncelikle kalan dönem borcu tutarının bilinmesi gerekmektedir. Ardından söz konusu ay için açıklanan ya da banka tarafından uygulanan faiz oranı bilgisine sahip olmanız gerekmektedir. Ancak tüm bu işlemleri bir kenara bırakıp, online olarak kredi kartı akdi faiz hesaplama araçlarından yardım olabilirsiniz.

Akdi Faiz Günlük Mü? Aylık mı?

Akdi faiz her banka tarafından, kredi kartı kullanıcılarına uygulanan bir faiz türüdür. Bu nedenle kredi kartı kullanıcıları, bu faiz türünün günlük mü yoksa aylık olarak mı uygulandığını merak etmektedir. Kredi kartının dönem borcunun tamamının değil, sadece asgari tutarın ödendiği durumlarda ortaya çıkan akdi faiz hesaplamasında, bankalar günlük uygulama yapmaktadır. Kredi kartının kalan dönem borcu üzerine sonraki ödeme tarihine kadar, günlük olarak akdi faiz uygulanmaktadır.

Bunları da beğenebilirsin