Arsa Yatırımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uzun vadede kazanç elde etmek ve risksiz bir yatırım yapmak isteyenler için arsa satın almak iyi bir seçenek olarak kabul edilir. Fakat yine de arsa yatırımı söz konusu olduğunda detaylı araştırma yapılmalı ve bazı noktalara dikkat edilmelidir.

Arsa Yatırımı Kârlı Mı?

Artan konut fiyatları yatırım yapmak isteyen çoğu kişiyi arsa satın almaya teşvik etmektedir. Elinizdeki nakit para azsa konut satın almanız mümkün olmayabilir. Ancak uygun bir arsa bulmanız mümkündür. Bu noktada ise çoğu kişi arsa yatırımının karlı olup olmadığını merak ediyor. Arsa yatırımı doğru yapıldığı takdirde karlı olsa da kazanç elde etmek için uzun vadeli bir bekleme süresi olduğunu bilmeniz gerekmektedir. İyi bir noktadan alınmış olan arsalar yıllar içinde değerlenecek ve kazanç sağlayacaktır.

Arsa Yatırımı Nasıl Yapılır?

Arsa yatırımı yaparken paranızı iyi değerlendirmek ve sonrasında kazanç elde etmek için bazı hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Arsa yatırımı yaparken dikkat edilmesi gerekenler ise şu şekildedir;

Arsa yatırımı yapacağınız yerin tarla, arazi, bahçe ya da bağ olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Çünkü tüm bunlar birbirinden farklıdır ve ileriye yönelik düşünceniz neyse ona göre bir arsa satın almalısınız. Arsa üzerine konut yapılabilirken tarlanın üzerinde sadece tarım yapabilirsiniz. Eğer arsayı sonrasında konut yapmak için kullanacaksanız tarla olarak kayıtlı bir yer almamalısınız.

Satın almayı düşündüğünüz arsanın imar planı üzerine detaylı araştırma yapmanızı öneririz. Arsanın kayıtlı olduğu belediye bu konu hakkında detaylı bilgi verecektir. Aynı zamanda arsaya ne kadar inşaat yapılabileceğinin de bilgisini alın. Çünkü arsanın değeri yapılacak inşaata göre değişmektedir.

Arsa yatırımında en önemli husus konumdur. Uzun vadeli de olsa sonrasında arsadan kazanç elde etmek istiyorsanız konumu ona göre belirlemeniz gerekir. Arsanın yakınındaki nüfus kadar ticaret ve üretimin artışı da değerin yükselmesine neden olmaktadır.

Arsa satın alırken resmi işlemler sırasında dikkatli olun. Kapora vermeden önce dikkatli olun ve detaylı bir araştırma yaptığınızdan emin olun. Tapu işlemleri sırasında özenli olun ve evraklardaki bilgilerin doğruluğunu kontrol edin.

Satın almak istediğiniz arsanın üzerinde borç olup olmadığını kontrol edin. Eğer arsa üzerinde borç varsa satış işlemi gerçekleşmeyecek olsa da dikkat etmenizde fayda var. Borç varsa arsa sahibinin borçları kapatmasını bekleyin.

Bunları da beğenebilirsin