Banka Kredisine Kefil Olma Şartları Nelerdir?

Ev ya da araba almak veya nakit ihtiyacını karşılamak için bankalara başvurmak çoğu kişi için ilk seçenektir. Banka kredisi alırken birçok şartın karşılanması gerekirken, kimi zaman kefil istenmektedir. Kredi onayının verilmesi için başvuru yapan kişinin sicili detaylı olarak incelenmektedir. Daha önce çekilen kredilerin borcunun zamanında ödenmesi ya da kredi kartı borç ödeme alışkanlıkları gibi birçok durum kredi onayına etki etmektedir. Kişi daha önceki borçlarını ödememişse ya da geciktirmişse kredi notu düşer ve bu da kredinin onaylanmasını engelleyebilir. Bu gibi bir durumda banka kredi vermek için kefil talep edebilir. Peki, banka kredisine kefil olma şartları nelerdir?

Banka Kredisi İçin Kimler Kefil Olabilir?

Banka kredisi çekmek isteyen bir kişiye kefil olacaksanız banka size tüm detayları verecektir. Çekilen kredinin tutarı, taksit sayısı ve faiz gibi birçok durum hakkında bilgilendirilmeniz önemlidir. Diğer yandan kefil olan kişi kredinin faizli miktarı için imza atmış olacaktır. Ancak günümüzde kefil olmak için sadece imza atmak yeterli değildir. Eğer kefil evli ise, resmi nikahlı olduğu eşinin bu duruma onay vermesi gereklidir. Aynı zamanda kefilden maaş bordrosu da istenebilir. Banka kredisine kefil olmak eğer kredi ödenmezse borçları sizin üstleneceğiniz anlamına geldiğinden, böyle bir durumda borcu ödeyeceğinizi bankaya taahhüt etmeniz gereklidir.

Kefil Olmak İçin Kredi Notu Kaç Olmalıdır?

Banka kredisi çekerken kefil olacak kişinin herhangi bir aksaklık durumunda borcu ödeme yükümlülüğü vardır. Bu nedenle bankalar kredi başvurusu sırasında kefil talep ettiklerinde kefilin bilgilerini alır ve detaylı araştırma yapar. Eğer kefilin kredi sicili kötü ya da kredi notu düşükse bankanın krediye onay verme ihtimali de düşmüş olur. Bazı bankalar kredi notu üzerinde çok dursa da eğer kredi tutarı düşükse kefilin kredi notu belirleyici etken olmayabilir. Bu nedenle kefil olmak için kredi notunun kaç olması gerektiğine dair net bir bilgi yoktur.

Banka Kredisine Kefil Olan Kredi Çekebilir Mi?

Başka birinin banka kredisine kefil olduğu için daha sonra kredi çekemeyen birçok kişi bulunmaktadır. Bunun nedeni ise kefil olunan kişinin kredi ödemelerini zamanında yapmamış olmasıdır. Bankalar kredi başvurusunda bulunan vatandaşlar için detaylı bir araştırma yaptığından kişi eğer daha önce kefil olmuşsa ve ödemelerde sorun yaşanmışsa mali geçmişinde tüm detaylar yer alır. Bu nedenle olumsuz bir durum olduğunda kefil olan kişinin sonrasında kredi başvurusuna onay alması zorlaşabilir. Ancak kefil olduğunuz kişi ödemelerini düzenli ve aksatmadan yapmış, yasal takibe takılmamışsa, sizin de kredi notunuz yüksekse kredi çekmenizde herhangi bir sorun olmayacaktır.

Bunları da beğenebilirsin