Deprem Çantasında Olması Gerekenler Nelerdir?

Deprem herhangi bir zamanda meydana gelebilir, bu nedenle depreme eğilimli bölgelerde yaşayan kişilerin sürekli hazırlıklı olması gereklidir. Olası bir depremde tüm ihtiyaçlarınızı barındıran deprem çantasına sahip olmak ve deprem çantasını arada bir kontrol ederek eksikleri tamamlamak da önemlidir. Çoğu kişi deprem çantası nereye konulur sorusunun cevabını merak ediyor. Deprem çantası ulaşması kolay olan, serin ve güvenli bir yerde bulunmalıdır.

Deprem Çantası Ne İşe Yarar?

Deprem sonrasında belki de hayatınızı kurtaracak olan deprem çantası sayesinde acil durum ekipleri sizi bulana kadar ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Deprem çantası içinde bulunan su ve yiyecekler hayatta kalmanıza yardımcı olurken, tıbbi malzemeler de yaranız olması durumunda müdahale etmenizi sağlar. Aynı zamanda deprem sırasında dışarıya çıkmanız durumunda deprem çantası içindekiler bir süre ihtiyaçlarınızı sorunsuzca karşılamanıza yardımcı olabilir. 

Deprem Çantasında Neler Olmalı?

Su: Evcil hayvanlar da dahil olmak üzere herkes için bir haftalık su temini, depremde hayatta kalmak için gereklidir.

Yiyecek: Deprem çantasında hemen bozulmayacak paket ya da konserve yiyecekler olması gereklidir. Bebeğiniz veya yeni yürümeye başlayan bir çocuğunuz varsa, uzun ömürlü bebek mamalarını da çantaya dahil edebilirsiniz. 

Mutfak Gereçleri ve Ev Gereçleri: Konserve açacağı, yemek pişirme gereçleri ve bıçaklar herhangi bir deprem çantasının önemli bir parçasıdır. Ayrıca, tek kullanımlık mutfak eşyaları ve kağıt ürünleri de çantada yer almalıdır. Deprem çantasına koyabileceğiniz tek kullanımlık ürünler şu şekildedir;

 • Bıçaklar, çatallar ve kaşıklar
 • Peçeteler, tuvalet kağıdı ve kağıt havlular
 • Sıcak ve soğuk içecekler için kağıt bardaklar
 • İki çeşit ıslak mendil, kişisel kullanım için tasarlanmış olanlar ve ev temizliği amaçlı çamaşır suyu içerenler
 • Çöp torbası
 • Hijyenik ped, çocuk bezleri ve sabun gibi kişisel hijyen ürünleri
 • Diş fırçaları, diş macunu ve diş ipi dahil ağız hijyeni malzemeleri
 • Bulaşık deterjanı
 • İlaçlar ve Tıbbi Malzemeler:  Ailenizdeki her üyenin ihtiyaç duyduğu reçeteli ve reçetesiz ilaçlar, deprem çantasında su geçirmez torbalarda saklanmalıdır. İlaçların son kullanma tarihlerine dikkat edin ve bitiş tarihine yaklaşan ilaçları yenileriyle değiştirin. Deprem çantası hazırlarken ilk yardım çantasını da dahil etmeyi unutmayın.
 • Nakit Para: Deprem, özellikle tam ölçekli bir elektrik kesintisi varsa, ATM hizmetini geçici olarak ortadan kaldırabilir veya kesintiye uğrayabilir. Mümkünse, gerektiğinde ihtiyaçlarınızı satın almak için elinizde yeterli nakit bulundurun.
 • Ekstra Pilli El Feneri ve Radyo: Depremden sonra ışığı ve iletişimi sürdürme yeteneği bir zorunluluktur. Cep telefonu ve internet hizmeti, herhangi bir büyüklükteki bir deprem sırasında veya sonrasında sorunlu hale gelebilir, bu nedenle bilgi almak için radyo kullanılması önemlidir.
 • Battaniye ve Uyku Tulumu: Eviniz depremden zarar görürse veya tahliye etmeniz gerekirse, temiz bir battaniye, yastık veya uyku tulumu gerekebilir.
Bunları da beğenebilirsin