Ek Kart Nedir? Nasıl Alınır ve Ne İşe Yarar?

Ek kart limiti yükselten evli kadın ve erkek

Kredi kartı hemen hemen herkesin kullandığı ödeme araçlarından biri olarak dikkat çekerken, ek kart kullanımı da her geçen gün artmaktadır. Taksitli ödeme ve avantajlı alışveriş gibi birçok farklı imkan sunan kredi kartına bağlı olan ek kartlar hakkında çoğu kişi yeterli bilgi sahibi değil. Yazımızda ek kart kullanımı ve ne işe yaradığına dair detayları açıklayacağız. 

Ek Kart Nedir? 

Ek kart adından da anlaşılacağı üzere mevcut kredi kartına ek olarak çıkarılan ve kredi kartı sahibinin ya da herhangi bir yakınının kullanımına olanak tanıyan bir ödeme aracı türüdür. Ek kart harcamaları, ana kart limiti üzerinden yapılmaktadır.Ek Kart Ne İşe Yarar?

Ek kart esasen kredi kartı ile aynı kullanım amacına sahiptir. Ek kartı olan kişi internetten ya da mağazalardan taksitli ya da tek çekim alışveriş yapabilir. Aynı zamanda banka kampanyalarından da yararlanmak mümkündür. Ek kart çıkartabilmek için kredi kartına sahip olmak gereklidir. Ana bir kredi kartı olmadan ek kart çıkartmak mümkün değildir. Genellikle aile üyelerine verilen ek kartların üzerindeki kart numarası ana kredi kartından farklıdır. 

Bu yazı ilginizi çekebilir

Ek Kart Nasıl Alınır?

Ek kart almak için öncelikle bir kredi kartına sahip olmanız gerekmektedir.  Akabinde bankaya gitmeye gerek kalmadan online olarak ek kart başvurusu yapabilirsiniz. Bunun için bankanızın uygulamasını kullanmanız gerekmektedir. Aynı şekilde web sitesi üzerinden de başvuru yapabilirsiniz. Başvuru esnasında kart ayarlarına giriş yapmanız ve ek kart talebi oluşturmanız gerekmektedir. Eğer bankanızın mobil uygulaması yüklü değilse ya da online olarak başvuru yapmak istemiyorsanız müşteri hizmetlerini arayarak kolaylıkla ek kart talep edebilirsiniz. 

Ek Kart Limiti Artırma

Ek kartların limiti kredi kartına göre belirlenmektedir. Her iki kartın da limiti ortak olduğu için düzenleme kart sahibi tarafından yapılabilir. Örneğin eğer ana kredi kartının limiti 4.000 TL ise, ek kart limiti 1.000 TL olabilir. Buna göre ek kart çıkarttıktan sonra ana kredi kartının limiti 3.000 TL olacaktır. Ancak bunu yukarıda da belirttiğimiz gibi mobil uygulama üzerinden kendi isteğiniz doğrultusunda limitleri ayarlayabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin