Emeklilik Hayatında Bizi ne Bekliyor: Altmışından Sonra Hayata ve Çalışmaya Bakış

Uzmanlara göre 2050 yılına gelindiğinde nüfus artışı ve demografisi bugünden çok farklı bir hal alacak. Tahminlere göre elli yaşını aşmış insan sayısı iki katına çıkarak iki milyarı bulacak gibi görünüyor. Bu durumda ileri yaşlardaki insanlar ve emeklilik konusundaki fikirlerimizin de oldukça değiştiğini görebiliriz. Sağlık uzmanları şirketleri yaşlanma ve emeklilik konusundaki önyargılarını yeniden değerlendirmeye çağırıyor.

Aegon Hollanda CEO’su Wim Hekstra, Global Coalition on Aging’in CEO’su Michael Hodin ve Aging and Life Course for the World Health Organization’ın eski yöneticisi John Beard’a göre geleceğimizi bekleyen bu gerçeğe karşı şimdiden yaşlılık ve emeklilik konusundaki fikirlerimizi değiştirmeye ve geliştirmeye açık olmalıyız.

İş Fırsatları

Emekli ve yaş almış insanların artması ile gelecekte gelirin ve zenginliğin büyük bölümünün artık çalışmayan insanların elinde olacağı tahmin ediliyor. Bu da demek oluyor ki hizmetlerin ve satılan malların hedef kitlesi bu insanlara göre değişecek. Şu anda bile Amerika Birleşik Devletleri’nde harcanabilir gelirin yüzde yetmişi altmış yaş ve üzeri kişilerde. Michael Hodin kendi deyimiyle bu Gümüş Ekonomiye göre tüm şirketlerin strateji geliştirmesi gerektiğini düşünüyor.
Yaşlanan Popülasyonlardaki Farklılıklar
İnsanların artık hiç olmadığı kadar uzun yaşadığı ve zenginliğin altmış yaş üstü insanların eline hızla kaydığı düşünüldüğünde Beard’a göre herkesin modası geçmiş bir yaşlı tanımı var. Altmışlarda ya da ellilerde doğmuş insanların fazlasıyla kırılgan, hasta ve pasif olduklarını düşünüyoruz. Oysa yetmişindeki kimi insanlar hayattan zevk almak ve yeni deneyimler kazanmak için gayet hevesliyken kimisi de rahatsızlıkları ile uğraşıyor. Emekliliğe altmış beş yaş sınırı getirilmesi fikrinin artık geride kalması lazım. Neyse ki Aegon insanlara hayat boyu ekonomik güvence sunmak konusunda şimdiden doğru yolu izliyor.

Tek Tip İnsan Yok

Altmış beş yaşına geldiğiniz an artık çalışamaz birisi olduğunuz düşüncesi saçmalık Hekstra’ya göre. Emeklilik için tek tip insan modeli düşünmek doğru değil. Zaten Aegon’un yaptığı araştırmalar da altmış beş yaşına gelenlerin yüzde yetmiş beşinin çalışmaya devam etmek istediğini gösteriyor.

Yeni Fikirler

John Beard şirketleri emeklilik yaşı gelmiş insanlara çalışma imkanları sağlamaya çağırıyor. Fakat elbette aynı kapasitede iş beklemek doğru olmaz, kimse yetmiş yaşında otuzundaki gibi çalışamaz. Fakat yeni çalışma alışkanlıkları icat ederek geleceği planlamak mümkün.

Bunları da beğenebilirsin