Gayrimenkul Yatırımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Birçok insan birikimlerini değerlendirmek ya da kazanç elde etmek için emlak yatırımı yapmayı aklından geçmiştir. Bu sektör risklidir ama aynı zamanda kazanç kapılarını açabilecek birçok yola sevk edebilir yatırımcıları. Birikimlerini ev, dükkân ya da arsa olarak değerlendirmek isteyenler sektörü etkileyebilecek birçok değişkeni göz önünde bulundurarak hareket etmelidir ki sonunda zararlı çıkmasın. Emlak alım ve satışlarında sürekli göz önünde bulundurulması gereken değerler zaman içinde çok hızlı değişebildiği için araştırmaların iyi yapılması gerekir. Doğru bilgiler ışığında hareket ederseniz bir sürpriz yaşamadan yatırımlarınızı arzu ettiğiniz gibi gerçekleştirebilirsiniz.

Gayrimenkulün Olduğu Bölge

Emlak sektöründe her bölgenin farklı dinamikleri olduğunu unutmamak gerekir. Ev ya da dükkânın fiyatı yalnızca malzemesi ile değil bulunduğu konum, çevre insanların karakteristiği ve değerleri ile de ölçülür. Bu yüzden nasıl bir emlak yatırımı yapmayı planladığınıza göre bölgenizi seçmeniz gerekir. Daha sonra seçtiğiniz bölgenin özelliklerini çok iyi öğrenmelisiniz. Orada yaşayan insanların yaş aralığı, eğitim düzeyleri, ilgi alanları tek tek araştırılmalıdır. Aynı şekilde çevredeki okullar, devlet daireleri ve park gibi yaşam alanları gözden geçirilmelidir. Bu değerleri göz önünde bulundurarak yatırım yapmak istediğiniz yeri belirleyebilirsiniz.

Şehir Planlama ve Hizmetler

Yatırımınızı yaparken belirlediğiniz yerlerin kamu hizmetlerinden ne ölçüde yararlandığını da araştırmayı unutmayın. En temel ihtiyaçlar olan su, doğalgaz ve elektrik dağıtımından tutun da kanalizasyon ve internet hizmetlerine kadar her detay tek tek değerlendirilmeli. Önemli bir diğer detay da toplu taşımaya ulaşımdaki kolaylıktır. Bir mülkün değeri ona ulaşılabilirlik belirler, bu yüzden metroya ya da otobüs duraklarına yakınlık büyük önem taşıyacaktır. Bunların yanında tiyatro sinema ya da alışveriş merkezlerinin ne kadar yakınında olduğu da bir mülkün değerini etkileyecektir.

Ev – Dükkan ya da Arsa mı Almalısınız?

Bu yazı ilginizi çekebilir

Emlak yatırımında ev, dükkân ya da arsaya mı yönelmeniz gerektiği aslında bu yatırım ile neyi planladığınız ile ilgilidir. Farklı türlerde yatırımların farklı değerlerde geri dönüş sağlayacağını bilerek hareket etmeniz gerekir, bu yüzden beklentinize göre bir tercih yapmalısınız. Fakat araştırmalarınızı yaparken biraz esnek davranmakta fayda göreceksiniz. Bir emlak türüne karar verdikten sonra tüm ilginizi ona yönlendirmektense diğer seçenekleri de göz ucuyla değerlendirmelisin. En doğru kararı araştırmalarınızı etraflıca neticelendirdikten sonra verebilirsiniz.

Olası Masrafları Hesaplamak

Her yatırım yanında bazı masrafları da getirecektir. Bu yüzden emlak sektöründe ne tür masrafları yapabileceğiniz önceden araştırıp öğrenmekte fayda göreceksiniz. Bir evin ya da dükkânın örneğin boya ya da tesisat gibi konularda masrafları olabilir. Bu gibi değerleri vereceğiniz teklifi belirlerken hesaba katmanız gerekir.

Krediye Uygunluk

Aynı şekilde bu gayrimenkulün bankalardan almayı düşünebileceğiniz krediler için ne kadar uygun olduğunu işin başında değerlendirmekte fayda göreceksiniz. Bunu belirlemek için öncelikle tapu bilgilerinin doğruluğunu kontrol etmelisiniz. Doğru kaydedilmemiş bilgiler ileride bankalar karşınızda başınızı ağrıtabilir. Diğer bir önemli ayrıntı da deprem yönetmeliğine uygunluktur. Bankaların kredi hesabı yaparken bu değerlere oldukça önem verdiğini unutmayın.

Bölgenin Gelişme Hızı ve Ne kadar Yatırım Aldığı

Emlak yatırımda kazanç sağlayabilmeniz için satın aldığınız gayrimenkulün zaman içerisinde değerlenmesi gerekir. Böylece satışını yaptığınızda kar elde edebilesiniz. İşte bu değer artışı taşınmazın bulunduğu bölgenin gelişme hızına bağlıdır. Hangi bölgelerin daha hızlı geliştiğini ve uzun vadede ne kadar gelişeceğini tahmin edebilmelisiniz. Bunun en büyük göstergesi de o bölgeye yapılması planlanan yatırımlar olacaktır. Örneğin şehir merkezinden uzak ve ulaşımı zor bir bölgede fiyatlar düşükken oraya yapılacak bir otoyol ya da metro hattı her türlü emlak yatırımının değerini arttıracaktır. Yatırımınızı tüm bunları göz önüne alarak ve ön görmeye çalışarak yapmak en büyük kazancı elde etmenizi sağlar.

Bunları da beğenebilirsin