Hamileyken Özel Sağlık Sigortası Yapılır mı?

Özel sağlık sigortası ile anlaşmalı özel hastanelerde yapılan tedaviler sigorta şirketi tarafından karşılanıyor. Herhangi bir hastalık ya da kaza durumunda ortaya çıkan sorunların giderilmesi için teminat kapsamında işlem yapılan özel sağlık sigortaları herkes için uygun olsa da hamile olan anne adayları özel sağlık sigortası yaptırıp yaptıramayacağını merak ediyor. 

Doğum Sigortası Ne Zaman Yapılmalı?

Hamileyken gerekli olan doktor kontrollerinin yanı sıra tahlil gibi tanı yöntemleri de özel sağlık sigortası tarafından karşılanıyor. Tamamlayıcı sağlık sigortasında kişi hamileyken doğum sigortası yaptırıp kontroller ya da rutin işlemleri sigorta kapsamına alabilse de özel sağlık sigortasında böyle bir durum söz konusu değildir. 

Özel sağlık sigortasında doğum teminatından yararlanmak isteyen kişilerin gebelikten en az 6-12 ay önce özel sağlık sigortası poliçesini başlatmış olması gereklidir. Özel sağlık sigortası bulunan kişiler poliçeye doğum teminatını rahatlıkla ekleyebilir ancak bekleme süresi olduğundan gebelik öncesinde bu işlemin yapılması gereklidir. Aksi halde hamilelik ve doğum ile alakalı giderler sigorta şirketi tarafından karşılanmayacaktır. Bu nedenle gebelik düşünen kişilerin bu planlamayı yaparak öncesinde özel sağlık sigortası yaptırması önerilir. Böylelikle hamilelik ve doğum giderleri için ekstra bir ücret ödemek zorunda kalmazsınız.

Hamilelik Sigortası Ne İşe Yarar?

Hamilelik sigortası sayesinde birçok avantaja sahip olan anne adayları aynı zamanda maddi olarak da sıkıntıya girmek zorunda kalmaz. Sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu tüm özel hastanelerde kullanılabilen doğum teminatı ile doktor muayenesi için ücret ödemenize gerek kalmaz. Aynı zamanda doktorunuzun talep ettiği tahlil, ultrason görüntülemesi ya da rutin işlemler de sigorta kapsamındadır. Hamilelik sigortası ile aşağıda yer alan tüm doğum giderlerini sigorta şirketi karşılar; 

Bu yazı ilginizi çekebilir

Normal doğum ya da sezaryen doğum

Hamilelik sırasında düşük olması durumunda düşük tedavisi

Doğum öncesinde annenin sağlığında oluşan olumsuz bir durumda tedavi 

Doğumda kullanılan ekipman masrafları

Doğum sonrasında anne ve bebeğe yapılan ilk muayene

Oda tahsisi ve yemek 

Genel olarak tüm sigorta şirketleri tarafından karşılanan bu giderlerin yanı sıra sigorta şirketine bağlı olarak poliçeye ek güvenceler de eklenebilmektedir. Bu nedenle hamilelik sigortası yaptırmadan önce detaylı bir araştırma yaparak size en uygun olan poliçeyi tercih edebilirsiniz. 

Bunları da beğenebilirsin