Hayat Sigortası Maluliyeti Kapsar Mı? Maluliyet Teminatı Nedir?

Hayat sigortası yaptıran kişiler, maluliyet durumunun karşılanıp karşılanmadığını merak ediyor. Bu konuyla alakalı detaylı bilgi vermeden önce hayat sigortasına dair bilinmesi gerekenleri açıklamak doğru olur.

Hayat sigortası sizi ve sevdiklerinizi beklenmedik bir durumda oluşabilecek ölüme karşı koruyan bir sigorta türüdür, bu sigorta sayesinde yaptıran kişinin vefatı durumunda yasal varislerine ödeme yapılarak maddi sorunların önüne geçilir.

Bu sigorta sayesinde poliçe süresince koruma altında olursunuz. Yine de çoğu kişi hayat sigortasının maluliyet durumunu kapsayıp kapsamadığını merak etmektedir. Bu durumda sigortanın ana teminatı vefat olsa da eğer sigortalı isterse maluliyet teminatının da poliçeye eklenmesini isteyebilir.

Maluliyet Teminatı Nedir?

Maluliyet sakatlık durumu olarak da açıklanabilir. Eğer kişi hayat sigortasının maluliyet durumunu da kapsamasını istiyorsa bunu belirtmelidir. Çünkü temel olarak hayat sigortası maluliyeti kapsamaz, sadece vefat durumunda geçerli olur. Bahsi geçen teminat söz konusu olduğunda farklı seçenekler mevcuttur ve bu seçenekler şu şekildedir:

Kaza Sonucu Maluliyet Teminatı

Bu yazı ilginizi çekebilir

Sigortalı kişi herhangi bir kaza sonucunda tam ya da kısmi maluliyet durumu yaşarsa, sigorta belirli miktarda tazminat ödemesi yapmaktadır. Eğer kısmi maluliyet söz konusu ise ödenecek tazminat, sigorta bedeli ile maluliyet oranı çarpılarak hesaplanmaktadır.

Hastalık Sonucu Maluliyet Teminatı

Sigorta poliçesinde yer alan şartlar dahilinde mesleki ya da meslek harici maluliyet durumu yaşamanız durumunda maluliyet derecesine göre tazminat ödemesi gerekmektedir. Bu tazminat tedavi masraflarını ya da iş gücü kaybı sonucunda oluşan maddi hasarı onarabilmektedir.

Bu teminat sayesinde yukarıdaki durumlardan herhangi birini yaşarsanız siz ve aileniz güvence altına alınacaktır. Eklenen teminatlara göre ise sigorta primi hesaplaması farklı olabilmektedir.

Kimler Hayat Sigortası Yaptırabilir?

Hayatta karşılaşabilecekleri çeşitli risklere karşı kendilerini ve ailelerini güvence altına almak isteyen herkes bahsedilen sigortayı yaptırabilir. Ancak teminat türüne göre kimi zaman yaş sınırlaması mümkün olmaktadır.

Bunları da beğenebilirsin