Kırmızı Kalem Yiyenlere Kredi Veren Bankalar

Kredi çekmek vatandaşların nakit ihtiyacını karşılamaya yardım ederken, vadeli ödeme seçenekleri sayesinde ekonomik olarak çok fazla yükün altına girmemelerini de sağlamaktadır. Ancak her banka kredi başvurularını değerlendirirken birçok önemli noktaya dikkat etmektedir. Özellikle kredi notu düşük olan ve kırmızı kalem yiyen müşterilere bankaların kredi onayı vermesi zor olabilmektedir. Çoğu kişi “kırmızı kalem yeme” terimi hakkında bilgi sahibi olmadığı için bu konuda ne yapabileceklerini merak etmektedir. Yazımızda bu duruma dair tüm detayları bulabilirsiniz. 

Bankalar Ne Zaman Kırmızı Kalem Çeker?

Bankaların kredi başvurularını onaylamadan önce dikkate aldıkları en önemli konu, müşterilerinin ödeme zorluğu yaşayıp yaşamayacağını anlamaktır. Bu nedenle de öncelikle kişinin kredi notuna bakılmaktadır. Kredi notu söz konusu kişinin ödeme alışkanlıklarını anlamak için oldukça önemlidir. Eğer kişi ödemelerini zamanında yapmazsa bankalar öncelikle kredi notunu düşürür, sonrasında ise kırmızı kalem çekme işlemi uygulanır. 

Kırmızı kalem çekme işlemi sadece kredi borcu ödenmediğinde değil, kredi kartı borcu ödemelerinin yapılmaması durumunda da ortaya çıkmaktadır. Diğer yandan bankalar bu işlemi hemen yürürlüğe sokmaz. Öncelikle müşteriye kalan ödemelerin faizi ile beraber ödemesi için 90 günlük bir süre tanınır. Bu süre içinde ödeme yapmayan kişiler için “kırmızı kalem çekme” işlemi uygulanır. Bu işlem sonucunda sonraki dönemlerde bankalarda hesap açmak, kredi çekmek ya da kredi kartı almak çok fazla zorlaşır. 

Kırmızı Kalem Yiyenlerin Kredi Alması

Bankadan kırmızı kalem yemek kişinin sicilinin bozulması anlamına gelmektedir. Diğer bir tabirle, kişi bankaların kara listesine girer ve sonrasında kredi alması iyice zorlaşır. Ancak özellikle pandemi döneminde vatandaşların zor durumda kalmasını engellemek için bazı bankalar kırmızı kalem yiyenlere de, kimi zaman ipotek karşılığı kredi vermiştir. Ancak yine de kredi taleplerinin onaylanmasından önce tüm bankalar, mevcut borçların ödenmesi şartını koşmuştur. Yani kırmızı kalem çekme işlemi sonrasında yeniden kredi alabilmeniz düşük bir ihtimal olsa da, eğer mevcut borçlar ödenirse bu ihtimal yükselmektedir. 

Bunları da beğenebilirsin