Kredi Çekmek İçin Yaş Sınırı Nedir?

Kredi kullanabilmek için 18 yaşını doldurmak gereklidir fakat bankaların önemli bir kısmı alt yaş sınırı olarak 20’yi tercih etmişlerdir. Tabii sadece alt sınırdan ibaret değildir. Üst sınır da kredi çekebilmek için gerekli şartlardan biridir. Üst yaş konusuna değineceğiz. Yaş dışında da yeterli kredi notu, düzenli gelire sahip olmak gibi pek çok şart bulunmaktadır.

Kredi Kullanmak İçin Gerekli Koşullar Nelerdir?

1 ile 1.900 arasında değişen bir risk puanı vardır. Puanınız ne kadar düşükse risk de o kadar artar. Risksiz kısma ne kadar yakınsanız kredi kullanma ihtimaliniz o kadar artar. Puanınız yüksek olsa da gelirinize uygun olması da önemlidir. Kredi notunuzu e-devletten öğrenmeniz mümkün.
Riskli grupta bulunduğunuz için kredi kullanmanız mümkün olmuyorsa, 12 ay taksitli avans opsiyonu sayesinde bir kredi kartı çıkarmanız mümkün. Kredi notunuz bir an önce yükselsin istiyorsanız, düzenli bir şekilde kredi kartı kullanmalısınız.
Gelirinizin kayıtlandırılabilir olması oldukça önemli. Aylık 2.000 TL taksitli bir kredi kullanma düşünceniz varsa, bankaya 4.000 TL’lik bir gelir belgesi sunmanız gereklidir. Tabii bu durum bankalara göre farklılık göstermekte. Genel olarak 2 katı şeklindedir.
Sigortalılık süresi de önemli etkenler arasındadır. Kayıtlı olarak bir yerde çalışma süresi kredi alabilme şansınızı etkileyecektir. SGK’lı bir çalışansanız, son iş yerinde en az 3 ay, toplamda da 12 ay sigortalı olmanız gerekir. Kimi bankalarda son iş yerinizde en az 6 aydır çalışıyor olmanız istenebilir. Vergi levhalı bir çalışan iseniz, vergi levhasındaki kârın yüksek olmasına dikkat ederler. Memur iseniz çalışma süresi pek önemsenmez fakat kredi notu dikkate alınır. Emekli iseniz, bankalar çalışma süresini dikkate alma gereği duymaz. Emekli olmanıza rağmen çalışmaya devam edenler için çalışıldığına dair belge istenir.

Peki kredi kullanmak için gerekli şartlar nedir?

Öncelikle 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekir. Bazı bankalar ise 20 yaş şartını koşabilmektedir.
Bankalarla aranız iyi olmalıdır ki bankalar size güvenebilsin. Kredi kartı ödemelerinizi tarihinde yapmazsanız kredi kullanma olasılığınız oldukça düşecektir.
Aile konutunuzu ipotek verme düşünceniz varsa bu sadece sizin kararınıza bağlı olmayacaktır. Eşinizden yazılı bir izin almanız gerekecektir. Kefil gösterme konusunda da eş izni gereklidir.
Vade talepleri kredi çeşidine göre değişiyor. İhtiyaç ve taşıt kredisinde en fazla 60 ay vade talep edebilirken konut kredisinde 360 aya kadar talepte bulunabiliyorsunuz.
Aile gelirinizi ihtiyaç ve taşıt kredisinde kullanma isteğiniz kabul edilmeyecektir, sadece kişinin geliri kabul edilir ancak konut kredisinde kullanmanız mümkündür.
Gelirinizi bankaya sunarken, belgelerin mutlaka resmi geçerliliği olmalıdır. Maaş bordrosu, SGK dökümü, ikamet belgesi, işyeri imza sirküsü, tapu fotokopisi, araç ruhsatı veya faturası, varsa ek gelir belgesi gibi belgeler istenebilmektedir.

En Üst Kredi Kullanma Yaşı Kaçtır?

Yaş sınırı bankalara göre değişiyor. 65 yaş üstünde genellikle sorunlar çıkabiliyor fakat 80 yaş üstüne de kredi veren bankalar bulunmakta.

Hayat Sigortası Yaşa Göre Yükseliyor Mu?

Sigorta şirketleri riskin yaş arttıkça arttığını bildikleri için sigorta prim tutarlarını yüksek tutarlar.

Bunları da beğenebilirsin