Kredi Dosya Masrafı İadesi için Neler Yapılmalı?

İhtiyaç kredisi, konut kredisi ya da araç kredisi için başvuru yapan ve onay alan vatandaşların krediyi çekebilmeleri için bankalar tarafından belirlenen kredi dosya masrafını ödemesi gerekiyor. Ancak Tüketici Kanunu’nda yapılan değişiklikler ile beraber kredi çeken kişiler geriye dönük 10 yılı kapsayan dosya masrafının iadesini talep edebiliyor.

Başvuru Nereye Yapılır?

Kredi dosya masrafının iadesi için başvuru yapılması gereken yer Tüketici Hakem Heyeti’dir. Haksız yere alınan kredi dosya masraflarının iadesi için tek yetkili olan Tüketici Hakem Heyeti’ne yaptığınız başvurunun ardından sizden alınan dosya masrafının iadesi gerçekleşmektedir. Ancak çoğu zaman fazla başvuru olduğundan başvurunun sonuçlanması zaman alabilir.

Gerekli Belgeler Nelerdir?

Dosya masrafının iadesi için atılması gereken adımlar ve gerekli belgeler şu şekildedir;

Bu yazı ilginizi çekebilir

Spot Kredi Nedir?

    • Kredi çeken kişi kimlik kartı ile kredi çektiği bankaya gitmelidir.
    • Dosya masraf ücretine dair belgenin talep edildiğine dair dilekçe verilmelidir.
    • Dilekçe sonrasında alınan ücretin yazılı olduğu yasal belge banka tarafından kısa süre içinde verilir.
    • Dosya masrafı 7.550 TL altında ise alınan belge ve dosya masrafı iade dilekçesi ile Tüketici Hakem Heyeti’ne, 7.550 TL ve üzerindeyse Tüketici Mahkemesine başvurulmalıdır. Dilekçe krediyi kullanan kişi tarafından yazılıp imzalanmalıdır.
    • Başvuru sırasında kimlik belgesi fotokopisi verilmesi gereklidir.

Ödeme Süreci Ne kadar Sürer?

Başvuru sonrasında itirazınıza olumlu cevap verilmesi durumunda alınacak resmi belge ile bankaya başvuru yapmanız gerekir. Hakem Heyeti tarafından verilen sonuç belgesi ile dosya masrafı iadesi, banka hesabınıza yapılacaktır. Bankanın masraf iadesini kabul etmesi durumunda işlem oldukça kısa sürmektedir.

Ödeme Gelmediği Durumda Neler Yapılmalıdır?

Banka ödemeyi kabul etmezse icra kurumuna başvuruda bulunmanız gerekir. İcra kurumu ödeme emri göndererek bankaya 7 gün zaman tanıyarak ödemenin yapılmasını isteyecektir. Banka bu süre içinde de ödemeyi yapmazsa icra kurumu devreye girerek banka icra takibine alınır ve kredi dosya masrafı zorunlu müşteriye olarak ödenir.
Kredi dosya masrafı her durumda geri ödenmekle beraber gerekli adımların uygun şekilde yerine getirilmesi önemlidir. Çoğu zaman bankalar icra kurumuna gerek kalmadan iadeyi kısa sürede yapmaktadır.

Artan kredi masraflarına siz de çözüm arıyorsanız olayın kolayı yanınızda!

Bunları da beğenebilirsin