Kredi Hayat Sigortasında Maluliyet Teminatı İstenir Mi?

Nakit ihtiyacını karşılamak için çekilen kredilerde, kredi hayat sigortası yapılması hem sizi hem de sevdiklerinizi oluşabilecek vefat ya da maluliyet durumlarına karşı korumaktadır.

Maluliyet temel olarak sakatlık anlamına gelen bir sigorta terimidir. Hayat sigortası poliçelerinde sigorta şirketine göre değişmekle beraber maluliyet teminatı istenebilmektedir.

Hayat sigortası poliçelerinde ana teminat kişinin vefatı olsa da kaza ya da maluliyet durumlarına karşı da ek teminatlar almak mümkün olabilmektedir.

Diğer yandan teminat tutarı kişinin yaşına, mesleğine ve risk oranına göre de değişmektedir. Bu nedenle her teminat tutarı aynı değildir. Hayat sigortasında yer alan maluliyet teminatının haricinde ek teminatlar da yer alabilmektedir.

Kredi hayat sigortasında maluliyet teminatı istenmesi durumunda sigorta yapılacak kişinin bilmesi gereken temel unsurlar şu şekildedir:

Kazaen maluliyet: Kaza sonucunda oluşacak vefat halinin haricinde maluliyet oluşması durumunda maluliyet teminatı mevcutsa, hayat sigortasından tazminat alınması mümkün olmaktadır. Bunun için teminat poliçeye eklenmelidir. Oluşan durum sonucunda sigorta şirketi maluliyet derecesini belirleyerek buna göre ödeme yapmaktadır. Ancak teminat poliçede yer almıyorsa herhangi bir hakkınız bulunmaz. Maluliyet teminatı ile olası durumlara karşı kendinizi korumanız mümkündür.

Hastalık sonucu maluliyet: Geçirilmiş olan herhangi bir hastalık sonucunda ortaya çıkan maluliyette, teminat poliçeye eklenmişse oluşan gelir kaybı telafi edilebilmektedir.

Maluliyet Durumunda Borçlar Ödenir Mi?

Nakit ihtiyacını gidermek amacıyla kredi çeken her vatandaşa hayat sigortası yapılmaktadır. Bu durumda eğer sigortalı kişi vefat ederse, poliçede yer alan genel şartlar çerçevesinde borçları ödenmektedir. Ancak maluliyet durumunda borç ödemesi yapılmamakla beraber, sadece sigortalının poliçesinde yer alan maluliyet teminatı ödenmektedir.

Eğer kaza geçirir ya da hastalık durumunda malul kalırsanız, borçlarınızı ödemeniz gerekecektir. Ancak, yine de sigortadan alacağınız maluliyet teminatı da maddi sorunlarınızın bir kısmını karşılayabilir.

Kredi kullanan kişilerin tam veya kısmı maluliyeti durumunda hem maddi hem de manevi hasarını gidermek için kullanılan maluliyet teminatı, her durumda yapılmayabilir. Teminat sigorta şirketi ve bankadan bankaya göre değişmektedir. Sigortalı kişinin istemesi durumunda poliçeye maluliyet teminatı eklenebilir. Ancak detaylı bilgi için sigorta şirketi ile görüşmeniz gerekmektedir.

Bunları da beğenebilirsin