Kredi Kartı Puanı Nedir? Ne İşe Yarar?

Taksitli alışverişe imkan tanıyan kredi kartları, birçok vatandaşın ihtiyaçlarını kolay bir şekilde gidermesine yardımcı oluyor. Sadece taksitli alışveriş için değil, nakit avans ya da kampanyalardan faydalanmak için de tercih edilen kredi kartlarının içinde biriken puanlar konusunda çoğu kişi detaylı bilgi sahibi olmadığından yazımızda kredi kartı puanı hakkında tüm bilgileri derledik.

Kredi Kartı Puanı Nedir?

Kredi kartı puanı alışveriş yaptıktan sonra kartınıza belirli bir tutarda geri yüklenen, nakit karşılığı olmayan ancak sonraki alışverişlerinizde para yerine geçerek indirim için kullanabileceğiniz puanlardır.

Kredi Kartı Puanı Ne İşe Yarar?

Hemen hemen her banka tarafından sunulan kredi kartı puanları birikerek daha sonraki alışverişlerinizi indirimli hale getirmeye yardımcı olur. Ayrıca bankalar tarafından sunulan farklı kampanyalarla da birleştirilebilen kredi kartı puanları oldukça avantajlıdır. Bankalar tarafından iki farklı şekilde puan yüklemesi yapılabilmektedir. Bunlar para puan ve mil puan olarak bilinir.
Kredi kartı para puanları çoğu banka tarafından tercih edilen puan türüdür ve alışveriş esnasında para yerine geçerek indirim sağlamaktadır. Mil puanlar ise yapılan alışverişler karşılığında kredi kartınıza yüklenir ve sadece yurt içi ya da yurt dışı uçuşlarda bilet alırken indirim sağlar.

Kredi Kartı Puanı Nasıl Kullanılır?

Kredi kartı puanlarının alışveriş esnasında kullanılabilmesi için bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Öncelikle alışveriş yapılacak olan mağazada ya da işyerinde kredi kartınızı almış olduğunuz bankanın pos cihazının bulunması gerekiyor. Bankanızın anlaşmalı olduğu üye işyerlerinde yaptığınız alışverişlerde kredi kartı puanlarınızı rahatlıkla kullanabilirsiniz.
İnternetten yapılan alışverişlerde kredi kartı puanlarının kullanılıp kullanılamayacağı konusunda çoğu kişi kafa karışıklığı yaşamaktadır. Online alışverişlerde de kredi kartı puanları kullanılabilir. Ancak bunun için yine internet sitesinin banka ile anlaşmalı üye iş yerlerinden biri olması gerekmektedir. Eğer alışveriş yaptığınız internet sitesi bankanız ile anlaşmalı ise ödeme adımında kart bilgilerinizi girdiğinizde puan kullanım seçeneği ekranda çıkacaktır.

Kredi Kartı Puanları Siliniyor Mu?

Kredi kartında biriken puanları kullanmaya fırsatı olmamış kişiler bu puanların silinip silinmediğini merak ediyor. Çoğu banka kredi kartında biriken puanları yıl sonunda silmektedir. Ancak bazı bankalar kredi kartı puanlarının kullanım zamanını daha uzun tuttuğundan bu konu ile alakalı detaylı bilgi için bankanızla görüşmeniz daha doğrudur.

Bunları da beğenebilirsin