Kredi Notu Düşme Sebepleri Nelerdir?

Kredi başvurusu yaparak nakit ihtiyacını karşılamak isteyen kişilerin bir kısmı kredi notunun düşük olması gerekçesi ile kredi onayı alamıyor. Kredi notunun düşük olması kredi başvurularınızın olumlu sonuçlanmasını engellediği gibi bankalar tarafından güvensiz bir imaj oluşturmanıza da neden oluyor. Kredi notunun düşmesine neden olan birçok faktör olduğundan yazımızı detaylı bir şekilde incelemenizi öneririz.

Kredi Notunun Düşmesine Neden Olan Durumlar Nelerdir?

Kredi notu düşük olan çoğu kişi bu durumun nedenini merak ederken kredi başvurusunda bulunmanın bu duruma etki edip etmediğini de öğrenmek istiyor. Öncelikle belirtmeliyiz ki kredi başvurusu yapmak kredi notunuzun düşmesine neden olmaz. Ancak aşağıdaki durumlar kredi notunun düşmesi ve kredi onayı almamanız için temel nedenlerdendir.

Ödemelerin Düzensiz Olması: Kredi kartı ya da mevcut kredi ödemelerinin düzensiz şekilde yapılması kredi notunun düşmesine en çok etki eden durumdur. Aynı zamanda KMH (Kredili Mevduat Hesabı) ödemelerinin de zamanında yapılmaması kredi notunuzun düşmesine neden olur. Borç ödemelerinin bir gün geç yapılması bile kredi notuna etki ettiğinden ödemeleri zamanında yapmanız önemlidir.

Kredi ya da Kredi Kartı Borç Durumu: Bankalar kredi kartı ya da kredi borcu olan kişiler ödemelerini düzenli olarak yapsa bile durumu risk olarak algılamaktadır. Kişinin mevcut kredisi ya da kredi kartı borcu olması yeni bir kredi başvurusunda kredi notunun düşük görünmesine neden olacaktır. Çünkü kredi verilirken kişinin gelir durumuna göre üst limit belirlenmektedir ve mevcut kredi borcu olması yeni kredi başvurusunda bu üst limitin aşılmasına neden olduğundan kredi notu da düşer.

Yeni Alınmış Kredi: Yeni kredi alınmış olması bankalar açısından ödeme belirsizliğinden dolayı kredi notuna etki etmektedir. Bunun nedeni ise ilk taksidi bile ödenmemiş olan batık kredilerdir ve kişi ilk taksidini ödediğinde bile kredi notu yükselir.

Ödeme Alışkanlıklarının Bilinmemesi: Kişinin herhangi bir kredi kartı yoksa, daha önce kredi çekmemiş ya da Kredili Mevduat Hesabı yoksa kredi notu düşük olur. Bankaların ödeme alışkanlıkları konusunda herhangi bir veriye sahip olmaması da kredi kartı ya da kredi başvurularının onaylanmamasına neden olur.

Olayınkolayı üyeleri kredi notu hesaplama aracından faydalanarak kolaylıkla kredi notunu öğrenebilir. Böylelikle kredi notunuzun düşük olup olmadığını herhangi bir ek işlem yapmadan görebilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin