Kredi Tahsis Ücreti Nedir?

Kredi çekmek isteyip de bankalara başvurduğunuzda birçok işlemden geçmeniz gerektiğini görürsünüz. Bunların arasında bazı küçüklü büyüklü masrafların da zamanla birikmesi kredi çekmeyi planların temel endişelerinden biridir. Bankaların ortaya çıkardığı bu masraflar arasında en çok duymuş olabileceğiniz ise kredi tahsis ücretidir. Halk arasında dosya masrafı olarak da bilinen bu ücretin tam olarak ne olduğunu öğrenmek istiyorsanız doğru yerdesiniz.

Kredi Tahsis Ücreti

Bu ücret ister bireysel olsun ister kurumsal her türlü kredi için vardır ve aslında kredi Tahsis ücreti kredi çektiğinizde bankanız tarafından masraf adı altında alınan bir ek ödemedir. Yapılan düzenlemelerle kredi tahsis ücretinin çektiğiniz kredi miktarının on binde yirmi beşinden fazla olamayacağı belirlenmiştir. Dosya masrafı olarak bilinse de kredi tahsis ücreti dosya masrafı değildir ve zaten yargıda alınan kararla bankaların dosya masrafı adı altında kestikleri ücretleri geri ödemesine karar verilmiştir.

Neden Tahsis Ücreti Alınır?

Bankalar tahsis ücretini kredi çekim sürecinde gerçekleşen masrafları için almaktadır. Bu masrafların içinde kâğıt kalem gibi kırtasiye giderleri ile bankada çalışan müşteri temsilcisinin çalışma giderleri bulunur.

Kredi Tahsis Ücreti Geri Ödeme

2014 senesinde Finansal Tüketiciden Alınacak Ücretler Yönetmeliği ile bankalara kredi tahsis ücreti kesmeleri için yasal izin çıkarılmıştır. Aynı zamanda bu ücretin en fazla çekilen kredinin on binde yirmi beşi olabileceği de karara bağlanmıştır. Eğer bu tutarın üzerinde bir ödeme yaptıysanız bankadan bu parayı geri almanız mümkün. Aynı şekilde 2014 yılından önce başvurduğunuz krediler için alınan ekstra masraf da geri ödemesini sağlayabileceğiniz kalemlere giriyor. Bu duruma haksız şart deniyor. Kredi anlaşmasında müşteri ile iletişime geçip anlaşma sağlamadan konulmuş maddelerle bankanın kötü niyetli bir şekilde gelir elde etmesi olarak açıklanabilir haksız şart.

Kredi tahsis ücreti 2014’de çıkan kararla kanuni bir hal almış olsa da bazı durumlarda tamamının geri ödenmesi ihtimali de vardır. Bu konuda bankaların kesin bir tutumu yok maalesef. Anlaşmanızı yaparken tahsis ücretinin alınmamasını ya da daha düşük bir miktara çekilmesini talep edebilirsiniz. Bazı durumlarda bulunduğunuz ilçedeki Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurarak da bankanızdan bu ücreti geri almanız mümkün olabiliyor.

Bunları da beğenebilirsin