Kupon Arsa Nedir?

Ev sahibi olmak herkesin hayallerinden biri olsa da, bazı kişiler apartman dairesi almak yerine arsa almayı tercih etmektedir. Arsa üzerinde hiçbir yapının bulunmadığı taşınmazlar olarak da adlandırılabilir. Arsa alan kişiler, dilerlerse toprak arsa üzerine ev yaptırabilir ya da olduğu gibi bırakabilirler. Diğer yandan arsa fiyatları, konum ve bulunduğu çevre göz önüne alındığında daire fiyatından çok daha uygun olabilir. Çoğu kişi arsa almaya karar verirken yaptığı araştırmada, karşılarına kupon arsa teriminin çıktığını görmektedir. Kupon arsa ile alakalı merak edilenleri yazımızda paylaşacağız.

Kupon Arsa Nedir?

Gayrimenkul piyasasında sıklıkla duyulan bir terim olan kupon arsa, yer aldığı bölge göz önüne alındığında emsal özellikleri olan muadil arsalar ile karşılaştırıldığı zaman daha düşük fiyata satılan gayrimenkul anlamına gelmektedir. Kupon arsalar uygun fiyatlı olmaları nedeniyle talep edilmektedir. Diğer yandan kupon arsa söz konusu olduğunda en önemli nokta, uygun fiyatlı olduğu için ilerleyen zamanlarda daha fazla değer kazanmasının mümkün olmasıdır. Bu nedenle kupon arsalar çoğu zaman yatırım amaçlı olarak satın alınmaktadır. Kişinin acil paraya ihtiyacı olmadığı durumlarda kupon arsaya yatırımı yapması, bir süre sonra daha fazla kar sağlayacağı anlamına gelmektedir.

Kupon Arsanın Özellikleri Nelerdir?

Bu yazı ilginizi çekebilir

Kupon arsa söz konusu olduğu zaman, özellikleri arasında ilk başta konumu ve kullanım amacı gibi faktörler yer almaktadır. Herhangi bir arsanın kupon arsa olup olmadığını anlamak için arsanın lokasyon avantajı, katma değeri ve fiyat avantajı göz önünde bulundurulmalıdır. Ancak elbette kupon arsanın en önemli özelliği, lokasyonudur. Bazı kişiler kupon arsanın çok fazla değeri olmayan gayrimenkul çeşidi olduğunu düşünebilir. Fakat bu uzun vadeli yatırımcı gözüyle, doğru bir yaklaşım değildir. Kupon arsaların konumları oldukça merkezi ve diğer arsalara göre konumunun avantajlı olması gerekmektedir.

Kupon Arsa Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kupon arsa satın alırken söz konusu taşınmazın kupon olup olmadığına dair, hukuki bir bilgilendirme yapılmamaktadır. Bu nedenle kişi satın alma esnasında arsanın kupon olup olmadığına kendisi karar vermelidir. Halk arasında sıklıkla kullanılan bu terim, aslında çok değerli olan bir arsayı emsallerine bakıldığında çok uygun fiyata satın almak anlamına gelir. Kupon arsa almadan önce detaylı bir araştırma yapmak da, bu nedenle çok önemlidir. Söz konusu taşınmazda bakılması gereken en önemli husus ise, tapu durumu olacaktır. Tapunun müstakil ya da hisseli olup olmadığını bilmek önemlidir. Aynı zamanda arsa hisseliyse, ön alım hakkına bakılmalı ve sonrasında karar verilmelidir. Diğer yandan tapu araştırmasında söz konusu arsanın üzerinde herhangi bir ipotek var mı öğrenilmeli ve haciz ya da intifa hakkına dair detaylı bilgi alınmalıdır. Tüm araştırmaların ardından arsa merkezi bir konumdaysa, bu arsaya kupon demek mümkün olacaktır. 

Kupon arsa teriminin yanı sıra, kupon daire terimini de sıklıkla duymak mümkündür. Kupon daire de, tıpkı kupon arsada olduğu gibi, emsallerine göre çok daha uygun bir fiyatla satışa sunulmuş olan dairelere verilen isimdir. Merkezi bir konumda bulunan, manzarası olan, iyi bir semtte olan ve bilinirliği bulunan sitelerde olan daireler, kupon daire olarak nitelendirilebilir. Elbette kupon arsada olduğu gibi, kupon daire satın alırken de gerekli araştırmaların yapılması önemlidir. Fiyatı uygun olsa da, kupon daire almadan önce tapu durumu kontrol edilmelidir. Her iki gayrimenkul tipi de, satın alım sonrasında değerleneceğinden yatırım için idealdir.

 

Bunları da beğenebilirsin