Müstehaklık Nedir? Müstehaklık Belgesi Nasıl Alınır?

Vatandaşların adını sık sık duyduğu ancak anlamını bilmediği terimlerden biri de müstehaklık kelimesidir. Kimi zaman yapılmak istenen bir işlem sırasında talep edilebilen müstehaklık belgesi, hak sahibi olmak anlamına gelen müstehaklık ile benzer bir anlamdadır. Müstehaklık belgesinin ne olduğu ve nasıl alınacağına dair birçok soru işareti bulunmaktadır. Yazımızda müstehaklık belgesine dair tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Müstehaklık Belgesi Nedir?

Müstehaklık teriminin hak sahibi olan anlamına geldiğini belirtmiştik. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) açısından  bu kelime, bakmakla yükümlü olunan kişinin sosyal güvence ile ilgili haktan yararlanıp yararlanamayacağı anlamına gelir. Buna göre kişi, sağlık hizmetlerinden yararlanabiliyorsa müstehaktır, yararlanamıyorsa müstehak değildir.

Kişinin bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Kurumu’nu belirtmek için kullanılan müstehaklık belgesi, çalışan kişilerin sıklıkla duyduğu bir belge türüdür. Sigortalı olarak çalışan kişilerin çocuklarının ve eşinin sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanabilmesi için bu belge gereklidir. Müstehaklık belgesi sayesinde kişinin sağlık hizmetlerinden yararlanabileceği bilinmiş olur.

Bu yazı ilginizi çekebilir

Günümüzde SGK primlerini ödeyip sigortalı olarak çalışmanın önemi de bu noktada ortaya çıkıyor. Sağlık güvencenizin olması ve ailenizin de bu imkandan faydalanabilmesi için mutlaka kayıtdışı istihdamdan uzak durmak gerekiyor. Müstehaklık belgesi ile herhangi bir sağlık kurumundan kolaylıkla hizmet alabilmek mümkün hale geliyor. Müstehaklık belgesi almak isteyen kişilerin mutlaka 4a, 4b ve 4c üzerinden prim ödemesinin yapılması bekleniyor.

Müstehaklık Belgesi Nasıl Alınır?

Kimi zaman kurumlar talep ederse kişinin müstehaklık belgesi alması gerekebilir. Vatandaşlar herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna başvurarak müstehaklık belgesini alabilecekleri gibi, internet üzerinden de bu belgeye ulaşmaları mümkündür.

İnternet üzerinden müstehaklık belgesi alabilmek için öncelikle e-Devlet sistemine kayıt olmanız gerekmektedir. E-Devlet sistemine daha önce kayıt olduysanız T.C. kimlik numarası ve şifrenizle giriş yaptıktan sonra, arama kısmına “SPAS Müstehaklık Sorgulama (Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi)” yazmanız gerekmektedir. Ardından karşınıza çıkan ekranda vatandaşlık bilgilerinin yanı sıra müstehaklık durumunuz da görülecektir. Eğer müstehaklık belgesini bilgisayarınıza indirmek isterseniz sağ üst köşede yer alan “Barkodlu Belge Oluştur” butonuna tıklamanız yeterlidir. Bu butona tıkladıktan sonra ilgili kurumlara verebilmek için müstehaklık belgesini yazdırabilir ya da bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin