Özel Sağlık Sigortası Nedir? Neleri Kapsar?

Sağlık sorunları söz konusu olduğunda vatandaşlar için faydalı bir yol olan özel sağlık sigortası ile tedavi ihtiyaçlarını karşılamak mümkün. Özel sağlık sigortası herhangi bir kaza ya da hastalık durumunda özel hastanelerin imkanlarından faydalanmanıza yardımcı olur. Ancak her sigorta türünde olduğu gibi özel sağlık sigortasında da bazı dikkat edilmesi noktalar mevcut.

Özel Sağlık Sigortası Nedir?

Özel sağlık sigortası kişiye özel olarak hazırlanan bir plan olmasının yanı sıra, sigortalanan kişinin hastalık ya da kaza sonucunda sağlık giderlerinin karşılanmasını sağlar. Genel ve özel şartlar dahilinde sigortalı, poliçede belirtilen olası risklerin sonuçlarına karşı önlem almış olur.
Genel şartlar her sigorta şirketi poliçesinde aynı olmasına rağmen, özel şartlar değişebilmektedir. Bu nedenle özel sağlık sigortasında ihtiyaçlara ve beklentilere yönelik uygun poliçenin belirlenmesi önemlidir.

Özel Sağlık Sigortası Neleri Kapsar?

Bu sigorta türü olası kaza ya da hastalıklara karşı koruma altında olmanızı sağlayarak, ödenmesi gereken sağlık masraflarının poliçede yer alan teminatlar ve limitler doğrultusunda güvence altına alır. Özel sağlık sigortası poliçenin kapsamına göre anlaşmalı hastanelerden, polikliniklerden, eczane ve doktorlardan muayene, teşhis ve tedavi hizmetlerinden faydalanılmasını sağlar. Sigorta poliçesi belirlenirken olası ihtiyaçlarınızı iyi tespit etmelisiniz ve buna göre kapsamının düzenlenmesini sağlamalısınız. Yatarak tedavi, ayakta tedavi, doğum teminatı, gebelik, yeni doğan bebek teminatı, mamografi, diyaliz, kemoterapi, radyoterapi, yatış sonrası fizik tedavi, tıbbi malzeme desteği, evde bakım, ileri tanı yöntemleri ve check-up gibi farklı nitelikleri bulundurabilir. Bu seçenekler arasından özel sağlık sigortası poliçesi oluşturabilirsiniz. Özel sağlık sigortası kapsamında koronavirüs testi ve aşı masrafları da karşılanır. Diğer yandan özel sağlık sigortasında 2 farklı teminat türü bulunur.

Ayakta Tedavi Teminatı Nedir?

Ayakta tedavi teminatı, özel sağlık sigortası kapsamında yer alan, 24 saat yatış gerektirmeyen durumlarda tedavi ve çeşitli masrafları karşılayan teminat türüdür.

Ayakta Tedavi Teminatı Neleri Kapsar

 • Rehabilitasyon,
 • Fizik tedavi,
 • Reçeteli ilaçlar,
 • Muayene ücreti,
 • Rutin olan kontroller,
 • Anlaşmalı tahliller,
 • Röntgen, tomografi, MR ve tanı için uygulanan yöntemler gibi ücretler bulunur.

Yatarak Tedavi

Yatarak tedavi teminatı ise hastanede yatmayı gerektiren hastalıkların olması durumunda ortaya çıkan tedavi masraflarının yanı sıra kemoterapi ve radyoterapi gibi masrafların da karşılanmasını sağlar.

Özel Sağlık Sigortasının Avantajları Nelerdir?

Özel sağlık sigortasının en büyük avantajı anlaşmalı kurumlarda tedavi masraflarını hiç ödememek ya da az bir miktarını ödemektir. Diğer avantajları ise şu şekildedir:

 • Çok yüksek bedele sahip olan tedavi masraflarını ödeme yükümlülüğünüz ortadan kalkar.
 • Anlaşmalı kurumlar çerçevesinde kendinize uygun doktoru ya da hastaneyi seçebilirsiniz.
 • Devlet hastanelerinde olduğu gibi çok fazla sıra beklemenize ya da herhangi bir tahlil sonucu için birkaç gün kaybetmenize gerek kalmaz.
 • Hem maddi hem de manevi olarak içiniz daha rahat olur.
 • Eğer sigorta poliçeniz izin veriyorsa yurt dışında da çeşitli sağlık sorunlarına karşı koruma altında olursunuz.
Bunları da beğenebilirsin