Özel Sağlık Sigortası Nedir? Neleri Kapsar?

Sağlık sorunları söz konusu olduğunda vatandaşlar için faydalı bir yol olan özel sağlık sigortası ile tedavi ihtiyaçlarını karşılamak mümkün oluyor. Özel sağlık sigortası herhangi bir kaza ya da hastalık durumunda özel hastanelerin imkanlarından faydalanmanıza yardımcı olur. Ancak her sigorta türünde olduğu gibi özel sağlık sigortasında da bazu dikkat edilmesi noktalar mevcuttur.

Özel Sağlık Sigortası Nedir?

Özel sağlık sigortası kişiye özel olarak hazırlanan bir plan olmasının yanı sıra, sigortalanan kişinin hastalık ya da kaza sonucunda sağlık giderlerinin karşılanmasını sağlar. Özel sağlık sigortası söz konusu olduğunda genel ve özel şartlar dahilinde sigortalı poliçede belirtilen olası risklere karşı korunmuş olur.
Genel şartlar her sigorta şirketi poliçesinde aynı olmasına rağmen, özel şartlar değişebilmektedir. Bu nedenle özel sağlık sigortası için uygun poliçenin seçilmesi önemlidir.

Neleri Kapsar?

Bu sigorta türü olası kaza ya da hastalıklara karşı koruma altında olmanızı sağlayarak, ödenmesi gereken sağlık masraflarının poliçede yer alan teminatlar ve limitler doğrultusunda güvence altına alır. Diğer yandan özel sağlık sigortasında 2 farklı teminat türü bulunur.

Ayakta Tedavi

Ayakta tedavi teminatı söz konusu olduğunda doktor muayenesi, fizik tedavi, röntgen, ilaç ve tahlil gibi masraflar karşılanmaktadır.

Yatarak Tedavi

Yatarak tedavi teminatı ise hastanede yatmayı gerektiren hastalıkların olması durumunda ortaya çıkan tedavi masraflarının yanı sıra kemoterapi ve radyoterapi gibi masrafların da karşılanmasını sağlar.

Özel Sağlık Sigortasının Faydaları

Özel sağlık sigortasının en büyük avantajı anlaşmalı kurumlarda tedavi masraflarını hiç ödememek ya da az bir miktarını ödemektir. Diğer avantajları ise şu şekildedir:

  • Çok yüksek bedele sahip olan tedavi masraflarını ödeme yükümlülüğünüz ortadan kalkar.
  • Anlaşmalı kurumlar çerçevesinde kendinize uygun doktoru ya da hastaneyi seçebilirsiniz.
  • Devlet hastanelerinde olduğu gibi çok fazla sıra beklemenize ya da herhangi bir tahlil sonucu için birkaç gün kaybetmenize gerek kalmaz.
  • Hem maddi hem de manevi olarak içiniz daha rahat olur.
  • Eğer sigorta poliçeniz izin veriyorsa yurt dışında da çeşitli sağlık sorunlarına karşı koruma altında olursunuz.
Bunları da beğenebilirsin