Özel Sağlık Sigortası Neleri Kapsamaz?

Sağlık söz konusu olduğunda herkes en iyi hizmeti almalıdır. Ancak genellikle özel hastanelerde muayene ve tedavi ücretleri pahalı geldiğinden çoğu kişi tercihini devlet hastanelerinden yana kullanıyor. Yine de özel sağlık sigortası sayesinde anlaşmalı özel hastanelerde teminatlar kapsamında yer alan tüm tedavileri herhangi bir ücret ödemeden yaptırabilirsiniz. Çoğu kişi özel sağlık sigortası hakkında bilgi sahibi olsa da tüm işlemlerin herhangi bir ücret ödemeden karşılandığını düşünüyor. Ancak durum bundan daha farklı olduğu için yazımızda özel sağlık sigortası detaylarının yanı sıra kapsam dışında kalan durumları da açıklayacağız.

Özel Sağlık Sigortası Nedir?

Özel sağlık sigortası kaza ya da hastalık durumunda ortaya çıkan sağlık sorunlarını poliçe kapsamında yer alan teminat ve limitler dahilinde karşılayan bir sigorta ürünüdür. 18-65 yaş arasındaki her insan tarafından tercih edilmeye uygun olan özel sağlık sigortasında SSK’lı olma şartı bulunmamaktadır. Özel sağlık sigortası yaptırdığınızda sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu özel hastanelerde herhangi bir ücret ödemeden tedavi olabilirsiniz.

Özel Sağlık Sigortası Teminatları

Özel sağlık sigortasında ana teminatlar yatarak tedavi ve ayakta tedavi teminatlarıdır. Her iki teminatta farklı tedavileri ve işlemleri kapsamaktadır. Aynı zamanda özel sağlık sigortası acil durumlar nedeniyle oluşan hastalıkların tedavisini de karşılamaktadır. Özel sağlık sigortası ana teminatlarının detayları ise şu şekildedir;

Ayakta Tedavi: Doktor muayenelerinin yanı sıra, kan tahlili, idrar tahlili, ultrason, röntgen ve diğer tanı işlemleri ayakta tedavi teminatı kapsamında yer alır.

Yatarak Tedavi: Ameliyat gerektiren durumların yanı sıra, anestezi işlemleri, tıbbi malzemeler, hastane odası ve fizik tedavi işlemleri yatarak tedavi teminatından karşılanır.

Özel Sağlık Sigortasında Kapsam Dışı Kalan Durumlar

Özel sağlık sigortasında yukarıda da belirttiğimiz gibi ayakta ve yatarak tedavi teminatları kapsamında birçok durumda tedaviler sigorta şirketi tarafından karşılansa da kapsam dışında kalan haller de mevcuttur. Özel sağlık sigortasında kapsam dışında kalan durumlar şu şekildedir;

Poliçe başlangıç tarihinden önce var olan hastalıklar, özellikle de kronik rahatsızlıklar sigorta kapsamı dışında yer alır.

Genetik hastalıklar, mevcut sakatlık durumları, omurga eğriliği, obezite ile alakalı tanı ve tedavilerin tümü sigorta kapsamı dışındadır.

Diyetisyen, vücut kitle indeksi ölçümleri, gıda duyarlılığı testleri ve vücuttaki yağ oranını belirleme testleri özel sağlık sigortası kapsamında yer almaz.

Psikiyatrik ve psikolojik bozuklukların muayenesinin yanı sıra nöropsikiyatrik testler de özel sağlık sigortasında kapsam dışındadır.

Özel sağlık sigortası kapsamında sünnet ve fimozis tedavisi giderleri karşılanmaz.

Estetik amaçlı yapılan işlem ya da tedaviler özel sağlık sigortası kapsamında değildir. 

Bunları da beğenebilirsin