PropTech (Gayrimenkul Teknolojisi) Nedir?

PropTech (gayrimenkul teknolojisi), bireylerin ve şirketlerin gayrimenkul araştırmasına, satın almasına, satmasına ve yönetmesine yardımcı olmak için bilgi teknolojisinin kullanılmasıdır. PropTech emlak sektörünün ihtiyaçlarını karşılamak için dijital inovasyonu kullanıyor. PropTech, alıcılar, satıcılar, komisyoncular, borç verenler ve ev sahipleri de dahil olmak üzere gayrimenkul piyasasının tüm aşamalarındaki katılımcılar için süreçleri kolaylaştırmak ve birbirine bağlamak için tasarlanmıştır. Popüler PropTech teknolojileri arasında, web sitesi ziyaretçilerinin mülkler arasında sanal olarak dolaşmasına olanak tanıyan sanal gerçeklik yazılımı, onarımları bildirme, kira ödemelerini planlama ve yeni gayrimenkul projelerinin kitle fonlamasını gerçekleştirmek için yazılım kullanımı yer almaktadır. Kısacası, PropTech sürekli değişen dijital ortam ve yeni tüketim kalıpları tarafından teşvik edilen gayrimenkul sektörünü daha iyi hale getirmek için üstlenen tüm şirketleri temsil ediyor. Bu hala yeni bir trend ve kapsamı zaman geçtikçe gelişecek.

PropTech üç ana pazar segmentinden oluşmaktadır:

Akıllı ev: Akıllı evlerde belirli mülk varlıklarını izleyen, yöneten veya işleten dijital platformlar yer almaktadır. Akıllı evler için kullanılan gayrimenkul teknolojileri arasında mülk sahiplerini bir tehdit konusunda uyaran bir güvenlik gözetim sistemi, ünitelerin sıcaklığını düzenleyen bir akıllı termostat veya bir akıllı telefon uygulaması veya Amazon Echo’nun Alexa’sı gibi bir dijital asistan tarafından açılabilen akıllı ampulleri sayabiliriz.

Gayrimenkul paylaşımı: Arsa, ofis, depo ve apartman gibi gayrimenkul varlıklarının paylaşılması veya kiralanmasıyla ilgili süreçleri kolaylaştıran teknoloji de PropTech tarafından sunulmaktadır. Buna göre, bir mülk yönetim şirketine ait bir binada bulunan perakende satış alanları için otomatik çevrim içi ödemeler almak mümkündür.
Gayrimenkul

FinTech: Gayrimenkul varlıklarının satılmasını ve satın alınmasını içeren uygulamalar bu sistemde kullanıcılara sunulmaktadır. Böylelikle, bir satın alma sırasında onaylanması gereken evrak miktarını azaltmak mümkündür.
Hala nispeten yeni bir alan olsa da teknolojilerin, bulut sisteminin ve dijital dönüşümün yakınsaması, PropTech’i ileriye taşıyan güçlerdir. PropTech’in hedefleri arasında gayrimenkul işlemleriyle ilgili maliyet ve kaynakları en aza indirmek, verimliliği en üst düzeye çıkarmak, zamandan tasarruf etmek ve mülk yönetimini kişiselleştirmek yer alıyor.

PropTech’ın Faydaları Nelerdir?

Hassas Mülkiyet Değerlendirmeleri: Emlak teknolojisi girişimleri, büyük veri kümelerine dayanarak emlak fiyatlarını önceden tahmin edebilir.
Gelişmiş Ev Arama, Pazarlama ve Satış: Proptech, mülklerin pazarlanma şeklini de iyileştirebilir. Proptech emlakçıları, hedef kitlelerini belirlemek, alıcıları hedeflemek ve daha iyi teklifler sunmak için Proptech araçlarından yararlanabilir.

Veriye dayalı mülk geliştirme: Büyük verilerin konut gelişimine uygulanması, teknolojinin gayrimenkul sektörünü nasıl değiştirdiğinin bir başka örneğidir. Ayrıntılı veri analizi, teknoloji odaklı gayrimenkul geliştiricilerinin yeni bir bina inşa etmenin en iyi nerede olduğunu ve potansiyel konut sakinlerine hangi olanakların uyacağını tahmin etmelerine yardımcı olur.
Veriye dayalı risk tahmini: Proptech, belirli binalara ve projelere yatırım yapmanın risklerine ilişkin net tahmine dayalı analizler oluşturmanın da kilit noktası haline gelebilir.

Bunları da beğenebilirsin