Risk Raporu Notu Nedir? Risk Raporu Kaç Olmalıdır?

Ev, araba almak isteyen ya da nakit ihtiyacını karşılamayı düşünen çoğu kişi kredi çekmeyi tercih etmektedir. Farklı kredi ürünleriyle nakit ihtiyaçlarını kolayca karşılayabilen vatandaşlar başvuru esnasında kredi onayı alıp alamayacaklarının kredi notuna bağlı olduğunu da bilmektedir. Bankalar kredi başvurularını değerlendirirken kredi notuna öncelik verse de aslında kişinin ödeme alışkanlıklarını öğrenmek ve geçmiş borçları konusunda bilgilenmek isterler. Bu durumda ise devreye risk raporu girmektedir.

Risk Raporu Notu Nedir?

Risk raporu kişinin bankalardaki kredi geçmişinin yanı sıra kredi kartı ve kredili mevduat hesabı da dahil olmak üzere tüm hesaplarının toplu olarak görünmesini sağlayan bir rapordur. Risk raporu ile bankalardaki toplam borç ve limit bilgilerini görmek, aynı zamanda ödeme alışkanlıklarını detaylı bir şekilde incelemek mümkündür. Aslında risk raporu sonraki kredi ya da kredi kartı başvurularınız için referans niteliği taşımaktadır.
Risk raporu notu sayesinde söz konusu başvuruların onaylanma ihtimalini de rahatlıkla görebilirsiniz. Bankalar ile de paylaşılan risk raporu ödeme alışkanlıklarının geçmişten bugüne kadar detaylı şekilde görülmesini sağladığı için oldukça önemlidir. Risk raporu içeriğinde şu bilgiler yer almaktadır;

  • Kredi tutarları
  • Kredi borcu detayları
  • Kredi kartı borç detayı
  • Ödenmiş olan taksitlerin bilgisi
  • Toplam borç bilgisi
  • Kredi çekmek için ne kadar kredi notu gerektiği
  • Gecikme yapılmış olan borçlu ay bilgileri
  • Geçmiş borç ödeme detayları

Risk Raporu Kaç Olmalıdır?

Risk raporu notu söz konusu olduğunda geniş bir aralık olduğunu bilmek önemlidir. Risk raporu botu 1 ile 1900 arasında olabilir. Bu durumda notu düşük olan kişilerin banka kredi başvurularının onaylanmama ihtimali daha yüksek olurken, 1500 ve üzeri bir nota sahip olan kişiler daha kolay onay alabilir. Elbette bu durum kişinin kredi başvurusunda talep ettiği tutara bağlı olarak da değişecektir. Risk raporu kişinin kendisi tarafından da alınabileceğinden, eğer notunuz düşükse bu puanı yükseltmek için yapabileceklerinizi düşünebilirsiniz. Risk raporu notunu öğrenmek için Findeks üzerinden ücrete tabi bir şekilde risk raporu başvurusu yapabilirsiniz. Ancak sadece risk raporu almak istiyorsanız E-Devlet üzerinden başvuru yapabilirsiniz ki bu durumda herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez. E-Devlet üzerinden alınan risk raporunda tüm detaylar yer almakla beraber ayda 1 kez raporu almak için başvuruda bulunabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin