Sarı Kantaron Yağının Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Sarı kantaron (Hypericum perforatum), Hypericaceae familyasından çiçekli bir bitkidir. Avrupa ve Asya’ya özgü bir bitki olarak bilinse de, istilacı bir ot olarak dünya çapında ılıman bölgelere yayılmıştır. Kantaronun tedavi edici özellikleri uzun zamandır bilinmektedir. Eski Yunanlılar ve Romalılar, bitkiyi derin kılıç yaralarını, yılan ısırıklarını, adet kramplarını, mide-bağırsak bozukluklarını ve depresyonu tedavi etmek için kullandılar. Orta çağda insanlar, kötü ruhları ve hastalıkları savuşturmak için bitkinin mistik gücüne inanıyorlardı.

Sarı Kantaron Yağı Nedir?

Sarı kantaron düzinelerce biyolojik aktif madde üretir, ancak bitkide bulunan iki bileşik, hiperisin ve hiperforin, en büyük tıbbi aktiviteye sahiptir. Çok faydalı ve kullanım alanı oldukça yoğun olan sarı kantaron yağının rengi ise kırmızıdır. Çiçek ve yapraklardan üretilen sarı kantaron yağı, içeriğinde bol miktarda antioksidan barındırmaktadır.

Sarı Kantaron Yağı Nasıl Yapılır?

Sarı kantaron yağı çiçeklerin toplandıktan ve kurutulduktan sonra zeytinyağı dolu bir kap içerisinde bir süre bekletilmesiyle hazırlanmaktadır. Birçok sorun için kullanılan sarı kantaron yağı satın alınırken doğal olmasına dikkat edilmelidir. 

Sarı Kantaron Yağının Faydaları Nelerdir?

Bu yazı ilginizi çekebilir

Sarı Kantaron yağının faydaları bulunmaktadır. Cilde uygulanabildiği gibi içilmesi de mümkün olan sarı Kantaron yağının en çok dikkat çeken faydaları ise şu şekildedir:

 • Kuru ve çatlamış ciltlerin nem kazanmasını sağlar. 
 • Ciltteki hafif tahrişleri ve kızarıklıkları yatıştırarak rahatlatır.
 • Sarı kantaron yağı egzama, sedef hastalığı, dermatit ve akneyi tedavi eder.
 • Yaraların, küçük kesiklerin, morlukların, yatak yaralarının, yanıkların ve güneş yanıklarının iyileşme sürecini hızlandırır.
 • Artrit, gut, eklem rahatsızlıkları ve kas ağrılarını hafifletmektedir.
 • Bacak ülserlerini ve damarlardaki varisleri iyileştirerek hemoroitleri tedavi eder.
 • Sarı Kantaron yağı tümör hücrelerinin büyümesini engeller ve erken aşamada büyümenin durdurulmasını sağlar. 
 • Düzenli sarı Kantaron yağı kullanımı kanser riskinin azalmasına yardımcı olur.
 • Sinir sistemini yatıştırır, kaygı ve ruh hali değişimleri nedeniyle ortaya çıkan stresi azaltmayı sağlar.
 • Hem yetişkinlerde hem de çocuklarda uykusuzluğa ve kronik yorgunluğa yardımcı olur.
 • Kadınlarda hormonal dengeyi sağlar, adet ağrılarını ve menopoz semptomlarının şiddetini azaltır.
 • Sarı Kantaron yağını içmek mide rahatsızlıklarına ve ağrısına yardımcı olur.
 • Sarı Kantaron yağı kanı temizler ve kansızlığı tedavi eder.

Sarı Kantaron Yağı Nasıl Kullanılır?

Sarı kantaron yağı kullanımı tedavi edilecek duruma göre değişkenlik göstermektedir. Ciltteki yanık, akne ya da tahrişler için kullanılacaksa söz konusu bölgeye topikal şekilde uygulanmalıdır. Ciltteki sorunlu bölgeye küçük miktarda sarı kantaron yağını iyice yedirene kadar sürmeniz yeterli olacaktır. Hassas olmayan ciltlerin gün aşırı kullanımında bir sakınca olmasa da, hassas bir cilde sahip olan kişiler 2-3 günde bir uygulama yapabilir.

Sarı kantaron yağı; kan şekerini düşürmek, mide ağrısını gidermek ya da vücudu kanserli hücrelerden korumak için ağız yoluyla tüketilebilmektedir. Zeytinyağı içeriğine sahip olması nedeniyle ağızdan alınmasının bir sakıncası yoktur. Ancak bu yöntemde kişinin kullanım öncesinde mutlaka doktoruna danışması önerilir. Böylelikle doktorunuz kaç günde bir sarı kantaron yağı içmeniz gerektiğini söyleyecektir. 

Sarı Kantaron Yağını Kimler Kullanamaz?

Sarı kantaron yağı faydalı bir içeriğe sahip olsa da, özellikle hamile ve lohusalık döneminde olan kadınların kullanmaması önerilmektedir. Aynı zamanda kronik rahatsızlığı olan kişilerin ise, doktoruna danışarak kullanması gerekmektedir. Organ nakli yapılan hastalarda komplikasyonlara neden olabileceğinden sarı kantaron yağı kullanımı önerilmez. Ancak genellikle hem yetişkinlerde, hem de çocuklarda kullanımı uygun olan sarı kantaron yağını kullanmaya başlamadan önce doktorunuzdan görüş almanız önemlidir.

Bunları da beğenebilirsin