Şubeye Gitmeden Kredi Kapatma İşlemi

Kredi çekmek birçok durumda vatandaşların nakit ihtiyaçlarını karşılamakla beraber, online opsiyon seçenekleri nedeniyle ev ve araba alırken ya da herhangi bir ihtiyaç durumunda şubeye gitmeden başvuru yapmaya yardımcı oluyor. Diğer yandan çoğu kişi şubeye gitmeden kredi çekebiliyorken kredi kapatma işleminin de online olarak yapılıp yapılamayacağını merak ediyor. Kredi başvurusu ve onay sonucunda nakit ihtiyacınızı kolaylıkla karşılıyor olsanız da bankalar tarafından uygulanan faizler sonucunda taksitle ödeyeceğiniz kredi tutarından fazla olur. Bu gibi bir durumda eğer vatandaşlar kredilerini erken kapatmak isterlerse kredide yer alan faiz tutarını ödememiş olurlar.

Kredi Kapatma İşlemi Nasıl Olur?

Kredi kapatma işlemi için öncelikle kalan kredi tutarı kadar naktinizin bulunması gerekir. Aksi halde kredinizi kapatmanız mümkün olmayacaktır. Yeterli naktin bulunması durumunda vatandaşlar bankaya başvuru yaparak kalan kredi tutarını ödeyebilir ve kredi yükünden kurtulabilir. Diğer yandan bazı kredi türlerinde kredinin erken kapatılması durumunda ek ücret istenebilmektedir. Erken kapatma cezası olarak da bilinen bu ücret genellikle yüksek meblağdaki ev kredilerinde karşımıza çıkar. Detaylı bilgi kredi sözleşmesinde yer almakla beraber kredi çekilen bankanın herhangi bir şubesine başvuru yapılarak da öğrenilebilir.

Şubeye Gitmeden Kredi Kapatmak Mümkün mü?

Şubeye gitmeden internet bankacılığı üzerinden ya da bankaların internet sayfalarından kredi başvurusunu yapılması durumunda, değerlendirme sonucunda krediniz onaylanırsa kredi tutarı hesabınıza otomatik olarak yansıtılır. Buna göre vatandaşlar online olarak kredi alındığı için şubeye gitmeden kredinin kapatılabileceğini düşünmektedir. Ancak şubeye gitmeden kredi kapatmak şu an için mümkün değildir. Her ne kadar online işlemler çok gelişmiş olsa da kalan kredi tutarının ödenmesi mobil uygulama ya da internet bankacılığı üzerinden yapılamıyor. Bazı durumlarda internet üzerinden yaptığınız kredi başvurunuz onaylansa bile şubeye gitmeniz gerekebiliyor. Kredi kapatmak için de mutlaka kredi çektiğiniz bankanın herhangi bir şubesine giderek bu konuyla alakalı başvuru yapmanız gerekir.
İnternet bankacılığı üzerinden kredi borcunuzu ödemek istediğinizde sadece vakti gelmiş borçlarınızı görebildiğinizden ve ileri tarihli borçları ödeyemediğinizden online olarak kredi kapatma işlemini de gerçekleştiremezsiniz.

Bunları da beğenebilirsin