Takyidat Belgesi Nedir? Nasıl Alınır?

Takyidat belgesine bakan evli çift

Gayrimenkul işlemlerinde adı sıkça duyulan, ancak çoğu kişinin ne olduğunu bilmediği ve merak ettiği belgelerden biri de takyidat belgesidir. TDK’ya göre sınırlama anlamına gelen takyidat kelimesi, gayrimenkulde tapunun ayrıntılı bilgilerini içerek belge olarak bilinmektedir. Yazımızda takyidat belgesinin ne işe yaradığı ve nasıl alınabileceğine dair detayları paylaşacağız. 

Takyidat Belgesi Ne Demek?

Takyidat belgesi tapunun detaylarını gösteren bir belge türüdür. Aynı zamanda mevcut binaların üzerindeki haciz, ipotek, şerh, şufa hakkı, intifa hakkı ya da vefa hakkı gibi birçok bilgiye takyidat belgesi üzerinden ulaşabilmek mümkündür. 

Takyidat Belgesi Nasıl Alınır?

Takyidat belgesi almak için öncelikle devlet bankalarından herhangi birine belirlenen harç tutarının yatırılması gerekmektedir. Sonrasında kişi söz konusu takyidat belgesini rahatlıkla alabilir. Diğer yandan eğer iskan için takyidat belgesi alınacaksa, binadaki tüm daire sahiplerinin ayrı ayrı harçlarını yatırması gerekmektedir. Aksi halde iskan için gerekli olan takyidat belgesi alınamaz. 

E-Devlet Üzerinden Takyidat Belgesi Almak

Takyidat belgesi e-Devlet üzerinden alınacak olsa bile, öncelikle harcın yatırılmış olması gerekmektedir. Harcı yatırdıktan sonra e-Devlet sistemine giriş yaparak arama kısmına “takyidat belgesi” yazmanız ve çıkan sayfadaki bağlantıya tıklamanız gerekir. Bu bağlantı sizi doğrudan Web Tapu sistemine yönlendirecek ve burada izlemeniz gereken adımlar karşınıza çıkacaktır. Tüm adımları tamamladıktan sonra takyidat belgesini internet üzerinden alabilirsiniz. 

Takyidat Belgesi Ne İşe Yarar?

Takyidat belgesinin asıl amacı, söz konusu gayrimenkul üzerinde herhangi bir ipotek ya da şerh gibi durumların olup olmadığını öğrenmektir. Özellikle yüksek meblağlardaki gayrimenkul satışlarında bu belge alıcı tarafından talep edilebilir. Böylelikle satın alma işlemi sonrasında herhangi bir olumsuz durumun ortaya çıkması da önlenmiş olur. Diğer yandan takyidat belgesi sadece gayrimenkul sahipleri tarafından alınabilir. Yani üçüncü kişilerin bu belgeyi almaya yetkisi yoktur.

 

Bunları da beğenebilirsin