Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir?

Sağlık, herkes için en önemli şeydir ve SGK’lı bireyler herhangi bir ücret ödemeden sağlığa dair tüm işlemleri devlet hastanelerinde gerçekleştirebilir. Diğer yandan eğer SGK’lıysanız ve özel hastane hizmetlerinden de yararlanmak istiyorsanız tamamlayıcı sağlık sigortasını tercih edebilirsiniz. Bu sigorta türüne dair tüm detaylar ve merak edilenlerle alakalı detaylı bir yazı hazırladık.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir?

Tamamlayıcı sağlık sigortası söz konusu olduğunda SGK’lı olan vatandaşlar anlaşmalı özel hastanelerde herhangi bir fark ödemeden muayene olabilir. 60 yaşın altında olan her vatandaş bu sigorta türünden faydalanabilir. Diğer yandan bu sigorta türünde ödenecek prim miktarı kişiye göre değişmektedir.
Tamamlayıcı sağlık sigortasından yararlanmak için 60 yaşın altında olmanız ve Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olmanız yeterlidir. Tamamlayıcı sağlık sigortası birçok durumu kapsamakla beraber, avantajlı bir seçenektir.

Neleri Kapsar?

Tamamlayıcı sağlık sigortası iki farklı teminat türünden biri seçilerek gerçekleştirilir. Bu teminatlar yatarak ve ayakta ya da yatarak tedaviyi kapsamaktadır. Sigorta yaptıracak kişi iki teminat türü arasından kendisine uygun olanı seçebilir.

Ayakta ve Yatarak Tedavi:

Bu teminat türü oldukça kapsamlıdır ve sadece tıbbi müdahaleler değil, tahlil radyoloji ve fizik tedavi gibi tedavileri de kapsar. Sigorta şirketine bağlı olarak alınabilecek tedavi miktarı farklı olabilir.

Yatarak Tedavi:

Yatarak tedavi teminatında sigorta başlangıç tarihinden sonra gerçekleşen rahatsızlıklarda ve hayati tehlikeye neden olabilecek acil sağlık durumlarında geçerlidir.

Avantajları Nelerdir?

Tamamlayıcı sağlık sigortası özel sağlık sigortasına oranla çok daha avantajlıdır. Çünkü özel sağlık sigortalarında tedavilerin yaklaşık %80’lik bir kısmı karşılanır ve vatandaş kalan kısmını ödemekle yükümlüdür. Tamamlayıcı sağlık sigortasında ise yapılan ayakta tedavilerin tümü karşılanır. Bu sayede sigorta yaptıran kişi tüm tedavi işlemlerini hallederek hiç ödeme yapmadan hastaneden çıkış yapabilir.
Bu sigorta türünün diğer bir avantajı da teminat kapsamına girmeden önce belirli bir süre beklenmemesidir. Sigorta poliçesi yapıldıktan sonra kişi hemen özel hastanelerde tedavi olabilir.

Fiyatları Yüksek Midir?

Tamamlayıcı sağlık sigortası birçok farklı durum göz önünde bulundurularak yapılmakta ve poliçe tutarı buna göre belirlenmektedir. Herkesin poliçe için ödeyeceği miktar farklıdır. Bunda hastanın yaşı, daha önce herhangi bir hastalık geçirip geçirmediği gibi birçok durum etkilidir. Ancak genel olarak tamamlayıcı sağlık sigortaları bütçenizi çok aşacak fiyatlarda olmaz.

Bunları da beğenebilirsin