Taşınma Yardımı Nedir? Kimler Faydalanabilir?

Yeni bir eve taşınmak her zaman heyecan verici bir süreç olsa da zorunluluktan doğan bir durumda sıkıntılı bir sürece dönüşebilir. Günümüzde taşınmak her anlamda maddi olarak birikim gerektiriyor. Ancak kentsel dönüşüm gibi bir zorunlu durum nedeniyle taşınmanız gerekiyorsa maddi ihtiyaçlarınızı hafifletmek amacıyla taşınma yardımından faydalanabilirsiniz. 

Taşınma Yardımı Konusunda Merak Edilenler

Taşınma yardımı devlet tarafından vatandaşlara sunulan bir destektir. Kentsel dönüşüm nedeniyle yeni bir eve taşınması gereken vatandaşlar başvuru yaparak taşınma yardımından faydalanabilir. Devlet tarafından sunulan bu yardımın asıl amacı ise kentsel dönüşüm sürecinde kiracıların mağdur olmasının önüne geçmektedir. Böyle bir süreçte devlet hem kira hem de taşınma masrafları için ödeme yapar. 

Taşınma Yardımı Kimlere Verilir?

Devlet tarafından 10 yılı aşkın süredir yürütülen kentsel dönüşüm projesi ile riskli yapıların bulunduğu bölgelerde yeni ve dayanıklı binalar inşa ediliyor. Herhangi bir deprem ya da doğal afet sonucunda yıkılması mümkün görünen riskli yapıların yeniden inşa edilmesi sürecinde taşınma yardımından faydalanmak mümkündür. Bu durumda taşınma yardımından faydalanabilecek kişiler şunlardır:

Kentsel dönüşüm projesi kapsamında yenilenecek olan bir konutta ya da iş yerinde bulunan kiracılar. 

6306 numaralı kanun çerçevesindeki sözleşme ile binası tahliye edilmiş olan kişiler. 

Taşınma Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kentsel dönüşüm nedeniyle taşınmak zorunda kalan konut ya da iş yeri kiracıları taşınma yardımından faydalanmak için istenen belgeleri hazırlamalı ve sonrasında başvuru yapmalıdır. Başvuruyu yapmak için tahliye kararından itibaren 1 yıl, yıkım tarihinden itibaren ise 3 ay süre verilmiştir. Konut kiracısı olan kişilerin taşınma yardımından faydalanmak için şu belgeleri hazırlaması gereklidir:

 • Nüfus cüzdanı aslı ile fotokopisi
 • Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müdürlüğü’nden alınmış olan başvuru formu
 • İkametgah belgesi ya da son 3 aya ait elektrik, su ya da doğalgaz faturalarından birinin aslı
 • Islak imzalı yeni adrese dayalı nüfus kayıt örneği aslı
 • Kamu bankalarından birinde açılmış olan vadesiz hesabın cüzdan fotokopisi
 • Riskli yapı belirtme yazısı fotokopisi

İş yeri kiracısı olan ve kentsel dönüşüm nedeniyle taşınmak zorunda kalan kişilerin ise şu belgeleri hazırlaması gereklidir:

 • Başvuru formu
 • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • Kamu bankalarında açılmış olan hesap numarası ile IBAN numarasını gösteren hesap cüzdanı fotokopisi
 • Riski bina ve yeni taşınılacak olan binaya ait vergi levhası
 • Riskli yapı belirtme yazısı fotokopisi

Tüm belgeleri tamamladıktan sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müdürlükleri ya da belediye birimlerine başvuru yapabilirsiniz.

 

Bunları da beğenebilirsin