Tramer Nedir? Tramer Kaydı Sorgulama

Araç sahibi olmak isteyen ve özellikle 2. el araç satın alacak olan kişiler satış işlemi öncesinde araçla alakalı araştırma yapmalıdır. Aracın daha önce büyük bir kaza geçirip geçirmediği ya da hasarının olup olmadığını öğrenmek için tramer sorgusu yapılmaktadır. Çoğu kişi tramer sorgusunun nasıl yapılacağını merak etmekle beraber tramer kaydının ne olduğunu da detaylı olarak öğrenmek istiyor. Yazımızda tramer kaydı ile alakalı detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Tramer Nedir?

Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi kurumunun kısaltması olan tramer, aslında detaylı bilgilere ulaşabileceğiniz bir veri sistemidir. Tramer sisteminde tüm sigorta bilgileri toplanarak veriler depolanır. Tramer sorgulaması ile araca ait sigorta işlemleri görülebileceği gibi araçta herhangi bir ağır hasar olup olmadığını da rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Aracın karışmış olduğu kaza bilgilerine de ulaşmayı sağlayan tramer sorgusu, özellikle ikinci el araçlar için oldukça yaygın bir şekilde kullanılır.

Hasar Kaydı ve Tramer Aynı Mı?

Tramer sorgusunun asıl amacı söz konusu aracın sigorta ve kaza bilgilerini sunmak olsa da özellikle ikinci el araç almak isteyen kişiler araçta herhangi bir hasar olup olmadığını öğrenmek için tercih etmektedir. Bu noktada hasar kaydı ve tramer sorgusunun aynı olduğunu söylemek mümkündür. Tramer sorgusunda aracın karışmış olduğu kazaların yanı sıra hasar bilgileri de yer alır. Araçta daha önce ortaya çıkan hasarların toplam ücreti de bu sorgulama sırasında öğrenilir.

E-Devletten Tramer Sorgulama Nasıl Yapılır?

Tramer kaydı sorgulaması için Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM) web sitesine giriş yaparak söz konusu araçtaki hasar bilgilerine rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda e-devlet üzerinden de tramer sorgulaması yapılabilmektedir. Bunun için öncelikle TC kimlik no ve şifre bilgilerini girerek e-devlet girişini yapmanız gerekmektedir. Ardından arama kısmına “Trafik Poliçe ve Hasar Bilgileri Sorgulama (Gerçek Kişi)” yazmanız yeterlidir. Karşınıza çıkan ekranda “Plaka Numarası” yazan kısma aracın plaka numarasını girdikten sonra devam tuşuna bastığında sorgulama sonucu ekranı karşınıza gelecektir. Bu ekranda detaylı tramer bilgisi yer almaktadır. 

Bunları da beğenebilirsin