Triyaj Nedir? Triyaj Uygulaması Nedir?

Hastanelerin acil bölümünde hastaların yönlendirildiği ilk birim olan triyaj hakkında bilgi sahibi olmak isteyen çoğu kişi triyaj uygulaması ve triyaj sınıflandırılması ile alakalı detay almak istiyor. Özellikle corona virüs salgını ile beraber yeniden gündeme gelen ve halkın ilgisini cezbeden triyaj çadırlarının amacının ne olduğu merak ediliyor. Yazımızda triyaj uygulaması nedir ve sağlık sigortasında triyajın yeri gibi birçok konuyu açıklığa kavuşturacağız.

Triyaj Uygulaması Nedir?

Kelime anlamı olarak seçme, ayırma ya da eleme anlamlarına gelen triyaj, sağlık alanında sık kullanılan bir terimdir. Triyaj söz konusu olduğunda hastalanmış ya da yaralanmış kişiler tedavi ya da bakım için o anki durumun aciliyetine göre sınıflandırılarak müdahale aciliyetine göre sıraya koyulur. Acil servislerde telaşı ve kargaşayı önlemek adına tercih edilen triyaj uygulaması sayesinde öncelikli müdahale gereken hastalar daha hızlı bir şekilde gözetim altına alınmakta ve bu sayede kritik hastaların kısa sürede hayati tehlikeyi atlatması amaçlanmaktadır. 

Triyaj Sınıflandırılması Nasıl Yapılır?

Acil servise gelen hastaların başvurusu esnasında yapılan triyaj sınıflandırılması sayesinde muayene, tetkik, ameliyat ya da tıbbi girişimler sorunsuz şekilde gerçekleştirilir. Triyaj sınıflandırmasında ise yeşil, sarı ve kırmızı renk kodları kullanılır. Triyaj uygulamasındaki bu renklerin anlamı ise şu şekildedir; 

Yeşil Alan: Genel durumu stabil olan ve ayakta tedavi yapılabilecek ciddi sağlık sorunu olmayan kişilerin yönlendirildiği triyaj alanıdır.

 

Sarı Alan: Hayatı tehdit etme olasılığı bulunan rahatsızlıklar ya da uzuv kaybı riski olan orta ölçekli sağlık sorunlarının tedavisi için hazırlanmış alandır. 

Kırmızı Alan: Hayati tehdit eden ve hızla müdahale edilmesi gereken rahatsızlıkların yönlendirildiği bölümdür. Bu alanda yer alan hastaların muayenesi hemen yapılır ve sorunun nedeni saptanarak tedavi edilir.

Triyajın Amacı Nedir?

Triyaj uygulamasının birçok avantajı vardır ve bu yöntemin kullanılması da bazı hedeflerin gerçekleştirilmesini sağlar. Triyajın asıl amacı ve avantajları şu şekildedir; 

  • Hasta yaşamının korunması
  • Ortaya çıkabilecek hayat kaybı ve ileri derecedeki yaralanmaların önüne geçmek
  • Kısıtlı hastane kaynaklarının korunması
  • Hastanelerde oluşabilecek aşırı yüklenmenin engellenmesi

Sağlık Sigortasında Triyaj

Tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırmış olan kişiler yatarak tedavi teminatından poliçe başlangıç tarihinden 3 ay sonra faydalanabilir. Bu süre dolmadan yatarak tedavi gerektiren hastalıkların giderleri sigorta poliçesinden karşılanmaz. Ancak triyaj uygulaması söz konusu olduğunda kırmızı alan olarak belirtilen hayati tehlikenin olduğu acil durumlarda 3 ay bekleme süresi uygulanmaz. Sarı ve yeşil alanlar ise ayakta tedavi teminatı kapsamında yer alması dolayısı ile poliçe başlangıç tarihinden itibaren sigorta şirketi tarafından karşılanır.

 

Bunları da beğenebilirsin