Yabancılara Özel Sağlık Sigortası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Özel Sağlık Sigortası, anlaşmalı özel hastanelerde sadece devlet katkı payı ödemesi yapılarak tüm tedavilerden ücretsiz yararlanmanıza yardımcı oluyor. Yaş, cinsiyet ve sağlık geçmişinin detaylı olarak incelenmesinin ardından her vatandaş için farklı poliçe tutarları belirlenebiliyor. Muayene, ameliyat ya da fizik tedavi gibi birçok hizmet sigorta şirketi tarafından ödendiğinden uzun vadede maddi olarak tasarruf etmenizi sağlıyor. 18-65 yaş aralığındaki her vatandaş özel sağlık sigortasından faydalanabilirken, bazı sigorta şirketleri bebekleri de sigortalayabiliyor. Ülkemize gelecek olan yabancı uyruklu vatandaşların da bu avantajlardan faydalanmak için Özel Sağlık Sigortası yaptırması mümkün. 

Yabancılara Özel Sağlık Sigortası Nedir?

Kanunlar gereğince Türk vatandaşı olmayan, ancak ikamet izni almak için Türkiye’ye gelmiş olan herkesin Özel Sağlık Sigortası yaptırması gereklidir. Yabancı Sağlık Sigortası’nın yaptırılması Türkiye’de kalınan süre boyunca karşılaşılabilecek sağlık durumlarına karşı sizi güvence altına alır. Sadece yabancı uyruklu vatandaşların yaptırabileceği bu sigorta türü için 0-65 yaş aralığında olmak yeterlidir. 

Yabancılara Özel Sağlık Sigortası Teminatları

Yabancı uyruklu vatandaşların Türkiye’de sağlık sorunu yaşaması durumunda birçok tedavi hizmetine ücretsiz ulaşmasına yardımcı olan Yabancı Özel Sağlık Sigortası teminatları arasında yatarak tedavi, ayakta tedavi ve ilaç teminatı yer almaktadır. Bu teminatları şu şekilde detaylıca inceleyebiliriz:

Yatarak Tedavi Teminatı: Yabancı Özel Sağlık Sigortası’nın yaptırıldığı şirketin anlaşmalı olduğu özel hastane ve kurumlarda ameliyat da dahil olmak üzere yatarak tedavi gerektiren tüm işlemler ücretsiz şekilde yapılır. Anlaşmalı olmayan kurumlarda ise bu işlemler belirli limit ve oranlara göre gerçekleştirilir. Acil tıbbi yardım ve küçük cerrahi tedaviler de yatarak tedavi teminatı kapsamındadır. 

Ayakta Tedavi Teminatı: Doktor muayenesinin yanı sıra tahlil işlemleri, röntgen, fizik tedavi ve ultrason gibi görüntüleme yöntemlerinin gerektiği durumlarda ayakta tedavi teminatı uygulanır. Poliçede yer alan limitler dahilinde yabancı uyruklu kişiler ekstra ücret ödemesi yapmadan bu hizmetlerden faydalanabilir. 

İlaç Teminatı: İlaç teminatı her sigorta şirketi tarafından verilen bir ürün olmasa da poliçede yer alması durumunda ayakta ya da yatarak tedavi gerektiren durumlarda ilaç harcamaları sigorta tarafından karşılanır. 

Yabancı özel sağlık sigortası zorunlu olmakla beraber ihtiyacınıza ve bütçenize uygun poliçe değerlerini karşılaştırarak karar verebilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin