Yeni Araç Alınca Hangi Sigorta İşlemleri Yapılır?

İkinci el ya da sıfır araç alımında bazı sigorta işlemlerinin yaptırılması gerekmektedir. Araç sahiplerinin trafiğe çıkmadan önce sigorta işlemlerini tamamlamaları olası bir kaza durumunda kendilerini güvence altına almalarına yardımcı olur. İlk defa araç alacak çoğu kişi yeni araç aldıktan sonra hangi sigorta işlemlerinin yapılması gerektiğini merak ediyor. Yazımızda bu konuyla alakalı tüm detaylar yer alıyor.

Trafik Sigortası Nedir?

Her araç sahibinin yeni otomobil satın aldıktan sonra sıfır ya da ikinci el fark etmeksizin zorunlu trafik sigortası yaptırması gerekmektedir. Trafik sigortası araç sahibinin karşı tarafa vereceği maddi ya da bedeni zararları güvence altına almaktadır. Trafiğe çıkmadan önce yaptırılması zorunlu olan bu sigorta ile herhangi bir araca ya da mala zarar vermeniz durumunda tüm zarar poliçe kapsamına bağlı olarak sigorta şirketi tarafından ödenir. Aynı şekilde kaza esnasında karşı tarafta ölüm ya da yaralanma olursa yine zarar sigorta şirketi tarafından ödenmektedir.

Kasko Nedir?

Yeni araç alınca yaptırılması zorunlu olan trafik sigortasının haricinde yapılması önerilen, ancak zorunlu olmayan sigorta türlerinden biri de kaskodur. Trafik sigortasından farklı olarak kasko, aracın başına gelebilecek olumsuz durumlarda zararı karşılamaktadır. Kaza esnasında aracın hasar alması durumunda zarar kısmi ya da tamamen sigorta şirketi tarafından karşılanır. Aynı zamanda aracın yanması, çalınması, aracın trafikte kalması ya da çalınmaya teşebbüs edilirken ortaya çıkan zarar da poliçe dahilinde sigorta şirketi tarafından ödenmektedir. Kasko sigortası zorunlu olmasa da yeni araç alan her araç sahibinin yaptırması önerilir.

Araç Sigortası Bedeli Nasıl Hesaplanır?

Yeni araç aldıktan sonra yaptırılması gereken trafik sigortası ve kasko hesaplamasının nasıl hesaplanacağı merak edilmektedir. Ancak trafik sigortası ve kasko poliçelerinin prim ödemeleri belirlenirken bazı kriterlere bakılmakta, rakam buna göre belirlenmektedir. Her araç için ödenecek sigorta primi aynı olmaz. Trafik sigortasında aracın yaşı belirleyici etken olurken, kaskoda aracın yaşı, modeli, araç sahibinin yaşı, aracın kaza geçirip geçirmediği ya da ikamet edilen il gibi birçok farklı durum etkendir. Bu nedenle yeni araç aldıktan sonra mutlaka sigorta şirketiniz ile görüşmeli ve her iki sigorta türü için de fiyat almalısınız.

Bunları da beğenebilirsin