Yer Gösterme Belgesi Nedir?

Emlakçılar tarafından düzenlenen ve vatandaşların bir evi kiralamak ya da satın almak istemesiyle karşılarına çıkan yer gösterme belgesi hukuki bir belge olduğu için dikkat edilmesi gereken bazı noktaların bilinmesi önemlidir. Çoğu kişinin emlakçı tarafından imzalanması talep edilen yer gösterme belgesinden haberi olmayabilir.Bu gibi bir durumda emlakçının detaylı açıklamayı yapması mümkün olsa da belge ile alakalı önceden bilgi sahibi olmak önemlidir.

Yer Gösterme Belgesi Detayları

Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği maddelerinden biri olan yer gösterme belgesi emlakçılar tarafından imzalatılması zorunlu olan bir belgedir. Herhangi bir evin kiralanması ya da satın alınması durumunda gayrimenkulün kişiye gösterildiğini kayıt altına alan yer gösterme belgesi ile söz konusu gayrimenkulü gördüğünüzü ve herhangi bir işlem yapılması durumunda emlakçıya ödeyeceğiniz hizmet bedelini kabul ettiğinizi beyan etmiş olursunuz.

Yer gösterme belgesinde söz konusu gayrimenkul ile alakalı detaylar yer almaktadır ve eğer kiralama ya da satın alma işlemleri gerçekleşirse emlakçıya hizmet bedeli ödeyeceğinizi kabul etmiş olursunuz. Ancak kişi kiralama ya da satın alma işlemi yapmak istemezse herhangi bir hizmet bedeli ödemekle yükümlü değildir. Bu anlamda yer gösterme belgesi her iki tarafın da haklarını korumakla beraber bu belge ile daha sonra oluşabilecek sorunlar karşısında resmi belge niteliği taşımaktadır.

Emlakçı yer gösterme formunu doldurmazsa herhangi bir hak talep edemez. Bu nedenle mutlaka belge üzerinde kime hangi gayrimenkulün ne zaman gösterildiği detaylı bir şekilde yazılmalıdır. Aynı şekilde emlakçı ile beraber gayrimenkul görmeye giden kişilerin de bu bilgilerin olmadığı bir belgeye imza atmaması önemlidir. Aksi takdirde kötü niyetli bir emlakçı imzanızın üzerini istediği gibi doldurabilir ve sonrasında sizden hak talep edebilir. Diğer yandan eğer emlakçı yer gösterme formunu imzalatmazsa hizmet komisyonu ödemek istemeyen bir alıcı emlakçıyı saf dışı bırakarak gayrimenkulün sahibi ile satışı gerçekleştirebilir. Bu nedenle yer gösterme formu her iki taraf için de önemlidir.

Emlakçı komisyonu Nasıl Hesaplanır?

Yer gösterme formunu imzalayan ve sonrasında gördüğü gayrimenkulü kiralamak ya da satın almak isteyen bir kişi söz konusu hizmet bedelinin ne kadar olduğunu merak etmektedir. Emlakçı komisyonu kiralama ve satın alım işlemleri süresince farklı oranlarda talep edilmekte olup gayrimenkulün kiralama ya da satış değerine göre belirlenmektedir. Bu nedenle kolay bir şekilde hesaplama yapmak istiyorsanız olayınkolayı “ Emlakçı Komisyonunu Hesapla” aracından faydalanabilirsiniz. Komisyon tipini seçtikten, kira ya da satış bedelini ilgili yere yazdıktan sonra ödemeniz gereken komisyonu kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin