2020 Emlak Vergisi ve Ödeme Tarihleri

Yeni yılda masraflar artıyor, bir de ödenmesi gereken vergiler var. Bunları arasında ilk akla geleni ise emlak vergisi. Mal sahiplerinin her yıl ödemekle yükümlü olduğu bu verginin 2020 senesi için ne kadar olduğu, hangi tarihlerde ödenmesi gerektiği şimdiden araştırılmalı. Emlak vergisi ödemek zorunda olanlar araştırmalara ve ödeme planı çıkarmaya çoktan başladı zaten. Ev, arsa, işyeri gibi taşınmaz sahiplerinin ödemekle yükümlü olduğu emlak vergisini yazımızda detaylarıyla anlatıyoruz.

Emlak Vergisi Nedir?

Emlak vergisi taşınmaz sahiplerinden her sene belediyeler vasıtasıyla alınan vergidir. Bina ve arsalar için iki farklı emlak vergisi uygulanmaktadır. Ülke sınırları içerisinde bina, daire ya da arsa gibi taşınmazlara sahipseniz ve bazı istisnai durumlara tabi değilseniz her sene emlak vergisi ödemeniz gerekir.

Emlak Vergisi Nereye Ödenir?

Verginizi ödemenizin zamanı geldiğinde başvurabileceğiniz birkaç yol mevcut. İlk olarak vergisini ödemek istediğiniz gayrimenkulün kayıtlı olduğu belediyeye başvurabilirsiniz. Belediyenin ödeme noktasında gerekli bedeli yatırabilirsiniz. Diğer bir seçenek de belediyenin birlikte çalıştığı bankalarda belirlenmiş hesaba ödemenizi yatırmak olacaktır. Şubelerden veya bankamatikten nakit ödeme yapabilir, havale veya EFT yaparak işleminizi tamamlayabilirsiniz. Daha büyük bir kolaylık istiyorsanız e-devlet kapısı yardımınıza yetişti demektir. Evinizden hiç çıkmadan e-devlet hizmeti ile vergi borç miktarınızı ve ödeme tarihlerini öğrenebilir, internet aracılığı ile ödemenizi yapabilirsiniz. Ayrıca PTT şubeleri de emlak vergisi için ödeme kabul etmektedir. Son olarak da Gelir İdaresi Başkanlığı’na başvurarak emlak verginizi ödeyebilirsiniz.

Emlak Vergisi Ödeme Tarihleri

Her sene olduğu gibi 2020 yılında da emlak verginizi ister tek seferde isterseniz iki taksit şeklinde ödeyebilirsiniz. 27 Aralık’ta yürürlüğü giren yeni tebliğ ile emlak vergisi için taksit ödeme tarihleri şu şekilde belirlenmiş oldu. 1. Taksit ödeme aralığı; 1 Mart – 1 Haziran, 2. Taksit ödeme aralığı 1 Kasım – 30 Kasım.

Emlak Vergisi Ödeme Oranları

Hazine ve Maliye Bakanlığının yaptığı açıklama ile 2020 yılında taşınmaz sahiplerini ne miktarda bir emlak vergisi artışı beklediğini de öğrenmiş olduk. Yeni yılda ödenecek vergi miktarındaki artış bu yıl için belirlenen Yeniden Değerleme oranının yarısı kadar olacak. Bu miktar ise %11,29 oranında artışa denk geliyor. 2020 yılında taşınmaz sahibi olan ve ilk defa emlak vergisi ödeyecekler ise mülklerinin bağlı olduğu belediyelerin belirlediği metrekare birim fiyatları öğrenmeleri gerekir.

Bunları da beğenebilirsin