Ölen Kişinin Mal Varlığı Nasıl Öğrenilir?

Miras ile yaşanan durumlardan biri de ölen kişinin mal varlığının ne kadar olduğunu öğrenmektir. Vefat eden kişinin mal varlığının öğrenilmesi konusunda derin bir araştırma yapılması gereklidir. Mirasçıların kendilerine bırakılan taşınır ya da taşınmaz malların varlığını öğrenmek için bir dizi aşamadan geçmesi gerekir. Bu durumda nasıl bir yol izlenmesi gerektiği konusunda detaylı bilgiyi aşağıda anlattık.

Miras Araştırması Nedir?

Miras araştırması söz konusu olduğunda vefat eden kişinin mal varlığının öğrenilmesi için veraset ilamı ya da halk arasında bilinen adıyla mirasçılık belgesinin bulunması şarttır. Ancak eğer size miras kalıp kalmadığını bilmiyorsanız ya da hak sahibi olduğunuz mal varlığının net tutarından haberiniz yoksa belirli kurumlara başvuru yaparak miras araştırmasını başlatabilirsiniz. Miras araştırması ile ölen kişinin mal varlığının tutarını öğrenmeniz mümkündür.

Miras Araştırması Neden Yapılır?

Miras araştırmasının temel nedeni ölen kişinin mal varlığını öğrenmenin yanı sıra borcu olup olmadığını kesinleştirmektir. Bu durumda mirasçılar eğer kişinin borçları varsa reddi miras yapma hakkına sahip olabilir.

Ölen Kişinin Mal Varlığını Öğrenme Yolları

Ölen kişinin mal varlığını öğrenmek için şu kurumlara başvuru yapabilirsiniz:

Bankalar:

Bu yazı ilginizi çekebilir

Kupon Arsa Nedir?

Eğer ölen kişi tüm mal varlığını bankada muhafaza etmişse ve siz bu bankaların hangileri olduğunu biliyorsanız gerekli belgeleri toplayarak bankalara müracaat edebilirsiniz.

Sulh Hukuk Mahkemesi ve Noterler:

Vefat eden kişinin mal varlığının bulunduğu bankalara tek tek başvuru yapmak yerine bu kurumlara gerekli belgelerle başvuru yaparak taşınır/taşınmaz mal fark etmeksizin size miras kalan tüm mal varlıklarını tek seferde öğrenebilirsiniz.
Peki, her iki durumda da gerekli olan bu belgeler hangileridir ve nasıl temin edilir?

Ölüm Belgesi:

Bu belge hastane tarafından düzenlenerek kaza ya da hastalık nedeniyle vefat eden kişilerin birinci dereceden yakınlarına teslim edilir. Ancak, kişi evde ya da hastane dışında bir yerde vefat etmişse mutlaka doktora götürülmelidir. Çünkü ölüm belgesi yalnızca doktorlar tarafından düzenlenebilir.

Nüfus Kayıt Örneği:

Bu belge miras talep eden kişinin adına olmalıdır. Nüfus kayıt örneği tüm nüfus müdürlüklerinden kolaylıkla alınabilir.

Veraset İlamı Talep Dilekçesi:

Bu belge durumunuza uygun olarak doldurulmalı ve imzalanarak ilgili kurumlara iletilmelidir.
Tüm bunların yanı sıra e-devlet üzerinden de mal varlığı araştırması yapılabilir. Bunun için “Veraset İlamı Sorgulama” hizmeti üzerinden sorgulama yapabilirsiniz. Sorgulama için T.C. kimlik no yeterlidir.

Bunları da beğenebilirsin