Kredi Çekerken Gereken Hayat Sigortası İadesi Nasıl Alınır?

Bankalardan kredi çekerken zorunlu olarak hayat sigortası talep edilmektedir. Hayat sigortasının yapılmasının amacı kredi alan kişinin vefat etmesi durumunda kalan borcun sigorta şirketi tarafından yasal varislere ödenmesidir.

Çoğu kişi kredi çekerken yapılan sigorta ücretinin geri alınıp alınamayacağını merak etmektedir.

Bankalar tarafından zorunlu olarak yaptırılan hayat sigortası sonrasında iade olarak alınabilmektedir. Ancak çoğu kişinin bu durumdan haberi olmadığı için bankalar iade konusunda herhangi bir bilgi vermekten çekinir.

Hayat Sigortası İadesi Nasıl Alınır?

Kredi borçlarını erken kapatan müşterilerin sigorta primlerini talep olmadıkça geri ödemeyen bankalar, kimi zaman 24 ay vade ile kredi alan kişiler için 36 aylık sigorta yaptırmakta, fazladan primler de bankaya kalmaktadır.

Kredi borçlarını ödeyen ve hayat sigortası iadesi almak isteyen müşteriler dilekçe ile geri ödeme alabilmektedir. Eğer söz konusu banka iade konusunda zorluk çıkarırsa tüketici hakem heyetlerine başvuruda bulunmak da mümkündür. Kaymakamlık binalarında yer alan tüketici hakem heyetleri genellikle 3 ay içinde karara varmaktadır. Bu gibi bir durumda banka zorunlu olarak iade yapmaktadır.

Her yıl sigorta primlerinin geri alınabilmesi için gerekli tarihler, o yılı ilgilendiren kanunun Resmi Gazete’de yayınlanması ile duyurulur. Bu tarihler arasında kişinin sorgulama yapabilmesi mümkündür.

Bu yazı ilginizi çekebilir

Aynı zamanda sigorta şirketleri başvuru yapılması için 30 gün ek süre tanımaktadır.

İade ile alakalı detaylar için sigorta şirketinden yardım alınabilirken, bankaların web sitelerinden de ilgili konuya ulaşmak mümkündür.

Erken Ödenen Kredilerde İade

Borcu erken kapatılan kredilerde hayat sigortası iadesi için müşterinin sigorta şirketine değil, direkt olarak bankaya başvuruda bulunması gerekmektedir. Söz konusu dilekçe ile bankaya başvuruda bulunarak prim iadesi alabilirsiniz.

İadesi Alınmayan Sigorta Ödemeleri Ne Olur?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi çoğu kişi sigorta iadesi alabileceğinden haberdar olmadığı için parası bankalarda kalmaktadır. Bu gibi durumlarda para, sigorta şirketleri tarafından oluşturulan Güvence Hesaplarına aktarılmakta ve orada kalmaktadır.

Başvuru tarihlerini kaçıran vatandaşlar tekrar başvuruda bulunamayacağı için, mutlaka tarihlerin kontrol edilmesi ve doğru zamanda başvuru yapılması önemlidir.

Bunları da beğenebilirsin