Bağ-Kur Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Her dönem gündemde yer alan Bağ-Kur yapılandırması, birçok kişinin finansal yükünü hafifletmek istediği bir konu haline gelmiştir. Bazı yıllarda vatandaşların Bağ-Kur prim borçlarını ödemesini kolaylaştırmak adına çeşitli düzenlemeler yapılmaktadır. Bu yazıda, Bağ-Kur borçlarının nasıl yapılandırılabileceği ve hangi koşulların gerektiğinden bahsedeceğiz.

Bağ-Kur Prim Borcu Yapılandırılabilir mi?

Bağ-Kur prim borcu olan sigortalılar, 7440 Sayılı Kanun’a göre, 01.05.2021 ile 31.12.2022 tarihleri arasında ödenmemiş prim borçlarını, kendilerine uygun olan seçeneklerle (peşin, 12 taksit, 18 taksit, 24 taksit, 36 taksit ve 48 taksit) yapılandırabilirler.

Bağ-Kur yapılandırma başvuruları, 31 Mayıs 2023 tarihine kadar e-Devlet üzerinden yapılabiliyordu. Bağ-Kur prim borcu yapılandırma başvurusu için gereken belgeler şunlardır:

 • Kimlik belgesi
 • Prim borcu olan Bağkur sicil numarasının yer aldığı belge
 • Yapılandırma başvuru dilekçesi

Yapılandırmadan yararlanmak isteyen sigortalıların, başvuru sırasında taksit ödemelerinin ilk taksitini ödemeleri gerekmektedir. Taksitler, her ayın sonunda kurum hesaplarına yatırılmalıdır.

Yapılandırmadan yararlanan sigortalılar, borçlarını zamanında ödemezlerse, yapılandırma avantajları iptal edilir ve borçlar gecikme zammı ve faizi ile birlikte tahsil edilir.

Bağ-Kur yapılandırmadan yararlanmanın avantajları şunlardır:

 • Faiz ve gecikme zammı oranları düşürülür.
 • Borç taksitlendirilerek ödeme kolaylığı sağlanır.
 • Sigortalılığın sona erme riski, borcun ödenmemesi halinde azalır.
Bu yazı ilginizi çekebilir

Bağ-Kur borcu olan sigortalılar, yapılandırmadan yararlanmak için e-Devlet üzerinden başvuru yapmalıdır.

Bağ-Kur Borç Yapılandırma Nasıl Yapılabilir?

Bağ-Kur kapsamındaki borçların yapılandırılması sürecinde, peşin ödeme seçeneği tercih edildiğinde, mevcut borcun üzerindeki gecikme zammı ve faizler tamamen silinir. Ancak, borcun yapılandırma süresi sona ermeden peşin ödeme yapmak istenirse, anapara üzerine hafif bir enflasyon farkı eklenerek borç tamamen kapatılabilir.

Ayrıca, genellikle Bağ-Kur borçları taksitler halinde yapılandırılır. Örneğin, 18 ayrı taksitte ödeme yapmak mümkündür ve ödemeler genellikle iki ayda bir yapılır. Taksitli ödemelerde de gecikme zammı ve faizler silinebilir, ancak taksit sayısına bağlı olarak borç tekrar hesaplanır.

Bağ-Kur kapsamında dondurulan süreler, yapılandırma yasası kapsamında yeniden düzenlenir. Bu durumda, borçlar, o döneme ait primler üzerinden hesaplanır ve ödenir. Sonuç olarak, borçlar düşük tutarlarda yeniden yapılandırılır.

Online Bağ-Kur Borcu Sorgulama ve Yapılandırma Nasıl Yapılabilir?

E-devlet üzerinden online Bağ-Kur borcu yapılandırma işlemi için aşağıdaki adımları takip edebilir:

 1. e-Devlet’e giriş yapın.
 2. “Sosyal Güvenlik Kurumu” sekmesini tıklayın.
 3. “7440 Sayılı Kanun Kapsamında SGK Borçlarının Yapılandırılması” hizmetini seçin.
 4. Açılan sayfada, TC kimlik numaranızı ve e-Devlet şifrenizi girin.
 5. “Sorgula” butonuna tıklayın.
 6. Açılan sayfada, yapılandırma seçeneklerini inceleyin ve tercihinizi yapın.
 7. “Borç Bilgileri” sekmesinden, borcunuzu seçin.
 8. “Yapılandırmaya Başla” butonuna tıklayın.

Bağ-Kur Yapılandırılan Borçların Ödeme Noktaları

Geçmiş ödeme tarihlerine sahip prim borçlarının gecikme zamları ve cezaları, yapılandırma süreciyle birlikte ortadan kaldırılır. SGK’nın yapılandırma başvurunuzu kabul etmesi durumunda, ödeme planınız hızla düzenlenir. Size sunulan bu planı kullanarak, borçlarınızı banka, PTT veya internet üzerinden mobil ödeme yöntemleriyle kolayca ödeyebilirsiniz. Ayrıca, ATM’ler aracılığıyla da borcunuzu ödeme imkanınız bulunmaktadır.

Bunları da beğenebilirsin