Prim Ne Demektir? Sigorta Primleri Ne Kadardır?

Sigortacılık terimlerinden biri olan prim, sigorta satışını yapan mercinin verdiği teminatı satın almak için sigorta ettiren ya da sigortalı tarafından ödenen bedeldir. Bu prim her sigorta ürününe göre farklı riziko şartları göz önünde bulundurularak belirlenmektedir.

En basit anlamda sigorta primi, satın aldığınız sigorta poliçesi için sigorta şirketinin sizden alacağı para tutarı olarak tanımlanır. Sigorta primi, sigortanızın maliyetidir.

Sigorta primleri, poliçedeki teminatların yanı sıra kişinin özellik ve ihtiyaçlarına göre de farklı olabilmektedir.

Bu primler genellikle baz hesaplamalara tabidir ve daha sonra kişisel bilgilerinize, bulunduğunuz yere ve şirket tarafından belirlenen diğer bilgilere dayanarak, tercih edilen oranları elde etmek için baz prime indirimler uygulanır.

Sigorta primleri yıllık, yarıyıllık ya da aylık olarak ödenebilmektedir. Sigorta şirketi sigorta primini önceden almak istediğine karar verirse, bunu da talep edebilir. Bu genellikle, bir kişinin geçmişte sigorta poliçesini iptal etmesi durumunda ortaya çıkar.

Sigorta Primi Ne Kadar?

Bir sigorta priminin maliyeti, aradığınız teminat türüne ve riske bağlı olarak değişebilir ve genellikle 3 temel faktör tarafından belirlenir:

Bu yazı ilginizi çekebilir

Teminat Türü

Bir sigorta poliçesi satın aldığınızda sigorta şirketleri farklı seçenekler sunar. Ne kadar kapsamlı bir sigorta seçerseniz, sigorta priminiz o kadar yüksek olabilir. Örneğin; hayat sigortası seçeneklerde teminat vefat olurken, kimi zaman maluliyet teminatı da sigortalının isteği üzerine poliçeye eklenebilir. Bu durumda prim tutarı daha farklı olacaktır.

Teminat Tutarı

Teminat tutarınız, sigortalandığınız miktar üzerinden hesaplanmaktadır. Eğer evinizi ya da arabanızı sigortalatacaksanız prim tutarı malın değeri üzerinden hesaplanacağından tutar değişkenlik gösterebilir. Bu durum aynı zamanda sağlık ve hayat sigortası için de geçerlidir.

Sigorta yaptıracak olan kişinin daha önce geçirdiği ciddi bir rahatsızlık mevcutsa, hayat sigortası ya da sağlık sigortası primleri daha yüksek olacaktır.

Kişisel Bilgiler

Sağlık geçmişiniz, sigorta geçmişiniz ve diğer faktörler, tahsil edilecek sigorta primini belirlemek için yapılan hesaplamanın bir parçası olarak kullanılır. Her şirket farklı derecelendirme kriterleri kullanmaktadır.

Bazı şirketler, kredi notundan trafik kazası sıklığına veya kişisel tazminat geçmişine ve hatta mesleğe kadar birçok kişisel faktörle belirlenebilecek sigorta puanları kullanmaktadır.

Bunları da beğenebilirsin