Kasko Hasarsızlık İndirimi Nedir? Hangi Durumları Kapsar?

Aracınızın güvende olması için sigortalanması çok önemli. Ne kadar iyi korursanız koruyun aracınız çalınma, kaza ya da yangın gibi sebeplerle hasar görebilir, bu yüzden kasko sigortasını tam olduğundan emin olmalısınız. Peki bu sigortadan bazı indirimlerle yararlanabileceğinizi biliyor musunuz? Kasko Hasarsızlık indirimi ile sigortanızı çok uygun fiyatlara çekebilirsiniz.

Kasko Hasarsızlık İndirimi Nedir?

Kaskonuzu yaptırdıktan sonra poliçe süreniz boyunca bir kaza geçirmemeniz ve zarar bildiriminde bulunmamamız durumunda sigorta şirketine güven vermiş olursunuz. Böylece bir dahaki poliçe yenileme zamanında bazı indirimlere hak kazanırsınız. Bu duruma “hasarsızlık indirimi” adı verilir. İleriki yıllarda da aracınız hasar bildirimi yapmadan ne kadar zaman geçirirse indirimler de o kadar artacaktır. Bu oranlar belirlenirken aynı zamanda aracınızın yaşı, marka ve modeli göz önünde bulundurulur.
Bir yıl boyunca hasarsız bir kasko dönemi geçirdikten sonraki yenilemede yüzde otuz, diğer yılda yüzde kırk, üçüncüsünde yüzde elli ve sonrasında %60’a varan indirimler almak mümkün. Bu değerler elbette sigorta şirketleri arasında değişiklik gösterebilir.

Kasko Hasarsızlık İndirimi Hangi Durumları Kapsar?

Başınıza gelebilecek kaza ve araç hasarlarının karşılanması için kasko poliçenizi kullanmanız halinde bir sonraki poliçe yenileme döneminde hasarsızlık indiriminden faydalanma şansınızı da kaybetmişsiniz demektir. Yalnız, yaşadığınız kazanın kusurlusu tamamen karşı tarafsa ve oluşan masrafları da yine karşı taraf ödüyorsa hasarsızlık indirim hakkınız kaybolmaz. İndirim hakkınızı korumak için bazen hasarları sigortanızla değil de cebinizden karşılamayı düşünebilirsiniz. Bu sayede az bir masraf yaparak ileride daha karlı çıkabileceğiniz indirim hakkınızı korumuş olursunuz.
Peki aracınızı ya da sigorta şirketinizi değiştirmeniz durumunda kasko hasarsızlık indiriminize ne olur? Hasarsızlık indirimi bireye verilmiş, sizin güvenilirliğinize dayanılarak oluşturulmuş bir indirimdir. Bu yüzden aracınızı yeni bir araçla değiştirmeniz durumunda hakkınız kaybolmaz. Aynı şekilde sigorta şirketinizi değiştirdiğinizde de hasarsızlık indiriminden faydalanmaya devam edebilirsiniz.
Şirketlerin yaptığı sigorta anlaşmaları gereği bazı durumlarda hasarsızlık indirimi hakkının kaybolmadığını da hatırlamak gerekir. Küçük çaplı hasarlar olarak görülen kaza sonuçlarında sigorta şirketleri zararınızı karşılasa da indirim hakkınızı korumanıza izin verir. Bu kazalar arasında cam kırılması, teyp aksamındaki bozulmalar ve küçük onarım gerektiren hasarlar sayılabilir. Bunların detaylarını sigorta şirketinizle yaptığınız anlaşmada bulabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin