Kullanıma Kapatılan Kredi Kartı Nasıl Açılır?

Alışveriş ihtiyacını karşılayan kredi kartları, günümüzde hemen herkes tarafından kullanılıyor. Taksitlendirme seçeneği ve nakit avans gibi hayat kurtaran seçenekler sunan kredi kartları kimi zaman bazı durumlar nedeniyle kullanıma kapatılabiliyor. Bu gibi bir durumda kredi kartını kullanıma yeniden açtırmak için bazı yöntemler kullanılabiliyor. Ancak öncelikle kredi kartınızın neden kullanıma kapatılabileceğini açıklamak gerekiyor.

Kredi Kartınız Neden Kullanıma Kapatıldı?

Kredi kartı birçok durumda kullanıma kapatılabilmektedir. Bunlar arasında ilk sırada kartın çalınması/kaybedilmesi ya da bilgilerinin kopyalanması bulunur. Kredi kartınızın çalınması durumunda banka güvenlik önlemi olarak kartı kullanıma kapatır ve böylelikle olumsuz durumların önüne geçilir. Diğer yandan çoğu kişinin kredi kartının kullanıma kapatılması borç ödemelerinin zamanında yapılmamasıdır. Kredi kartının aylık taksitleri ödenmemişse banka kartın kullanılmaya devam etmemesi için kullanıma kapatır.

Kayıp Çalıntı Durumunda Kapatılan Kart Nasıl Açılır?

Kredi kartının kaybedilmesi ya da çalınması durumunda, sorunu fark ettiğiniz ilk anda bankanızın müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeniz gerekir. Bankanızı aradığınız anda kayıp/çalıntı bildirim hattına bağlanmanız durumunda kartınızın çalındığını veya kaybolduğunu söylemeniz kartın kullanıma kapatılması için yeterlidir. Kartın yeniden kullanıma açılması için ise yeniden müşteri hizmetleriyle görüşmeniz gerekir. Böylece yeni kart numarasına sahip farklı bir kredi kartı tarafınıza ulaştırılır. Aynı şekilde banka şubesinden de yeni kredi kartı talep etmeniz mümkündür.

Borç Yüzünden Kapatılan Kart Nasıl Kullanıma Açılır?

Kredi kartınız borcunuzu ödemediğiniz için kapatılmışsa, kullanıma açtırmak ve yasal işlemlerle uğraşmamak için kartın borcunu ödemek gerekir. Eğer uzun bir süre boyunca kredi kartınızın borcunu ödemezseniz banka tarafınıza dava açacak ve borcunu haciz ya da yapılandırma yoluyla alacaktır. Bu gibi bir duruma düşmemek ve kredi kartınızı kullanmaya devam etmek için kart borcunuzu ödemeniz önemlidir. İşlemi mobil bankacılık uygulaması üzerinden ya da banka ATM’sinden yapabilirsiniz.

Yapılandırmaya Giden Kartlar Açılır Mı?

Yapılandırma süreci kredi kartı borcunun uzun bir süre ödenmemesi durumunda ortaya çıkar. Banka müşterisinin zor durumda kalmasını ve yasal bir süreç başlatmak istemediğinden borcu belirli taksit sayısına bölerek ödenmesini ister. Ne yazık ki kredi kartı borcu yapılandırmaya gitmişse, kullanıma yeniden açtırmak mümkün olmaz. Çünkü, uzun süreli borç ödemesi yapılmadığı için güven kaybedersiniz ve kredi notunuz da buna bağlı olarak düşer.

Bunları da beğenebilirsin