Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur?

Kredi çekip borcunu ödemeden hayatını kaybeden birçok kişi vardır. Bu gibi bir durumda ne olacağı da çoğu kişi tarafından merak edilmektedir. Burada koruyucu etken olarak hayat sigortasının önemi ortaya çıkmaktadır.

Kredi Hayat sigortası yapılması durumunda ölen kişinin kalan kredi borç yükümlülüğü sigorta şirketine geçmektedir. Kredi çekerken ekstra masraf olarak görülen sigorta masrafı bu durumda oldukça önemlidir.

Sigorta herkes için aynı meblağda değildir. Kişinin yaşı da dahil olmak üzere birçok faktör sigorta prim ücretini belirlemektedir.

Peki, eğer kişi hayat sigortasına sahip değilse?

Kredi çeken kişinin sigortası bulunmuyorsa, borç kişinin mirasçıları tarafından ödenmektedir.

Kredi Hayat Sigortasının Olması Durumunda

Kredi alınırken kredi hayat sigortası kişi için mecbur olmamakla beraber, bankalar yaptırılmasını tercih etmektedir. Hayat sigortası konut, ihtiyaç veya araç kredisi olmaksızın yapılabilmektedir. Kredi çekecekler için de bu doğru bir tercihtir. Çünkü borçlunun ölmesi durumunda tüm borçlar sigorta tarafından ödenmektedir.

Bazı istisnai durumlarda kişinin kredi hayat sigortası olsa dahi borç ödemesi sigorta şirketi tarafından yapılmamaktadır.

Bu durumlar şunları içerir:

• Borçlu kişinin ölümünde intihar şüphesi bulunuyorsa sigorta ödeme yapmayı reddedebilir. Böyle bir durumda otopsi yapılması istenmektedir.

• Kredi kullanan borçlu kişi mevcut bir hastalığı olduğu halde bunu poliçede belirtmemişse, sigorta şirketi kişinin ölümü sırasında söz konusu hastalığı olduğunu tespit ederse ödeme yapmayabilir.

Kredi Hayat Sigortası Olan Kişi Ölürse Ödenen Kredi Borcu Geri Alınabilir Mi?

Kredi Hayat sigortasının olması kişinin tüm kredi borcunun ödeneceği anlamına gelmektedir. Bu gibi bir durumda, kredi borcunun bir bölümünü ödemiş ve sonrasında vefat etmiş kişinin ödediği kredi miktarı mirasçılarına geri verilmektedir.

Ancak sigorta şirketlerinin sözleşmelerinde yer alan ek maddeler nedeniyle ödenen kredi tutarının bir kısmını ya da tamamını mirasçılara ödemeyi reddedebilmektedir.

Böyle bir durumla karşılaştığınızda sözleşmeyi incelemesi ve yol göstermesi için bir avukattan yardım alabilirsiniz.

Ödemeyi almak için vefat eden borçlunun ölüm belgesi ile beraber veraset ilamında bulunan kişilerin bankaya başvurması gerekmektedir. Eğer sigorta bu durumda da ödeme yapmıyorsa yasal olarak hakkınızı arayabilirsiniz.

Kredi Hayat Sigortasının Olmaması Durumunda

Kredi çeken ve borçların tamamı ödenmeden vefat eden bir kişinin kredi hayat sigortası olmaması durumda, borçlarının varisleri tarafından ödenmesi gerekmektedir. Çünkü miras dağıtımı borçlar için de geçerlidir. Ancak mirasçılar redd-i miras yaparak hem ölen kişinin mirasından hem de borçlarından vazgeçebilirler. Bu durumda yasal sorumluluk ortadan kalkmış olur.

Eğer borçlu kişi kredi için kefil göstermişse ve borçlar kapanmadan vefat ettiyse, borç kefilden tahsil edilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin