TAKS KAKS Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Yapıyla alakalı TAKS ve KAKS (emsal) arsalara ilişkin mutlaka kontrol edilmesi gereken değerlerdendir. Özellikle yatırım amaçlı gayrimenkul satın alan kişilerin dikkat etmesi gereken bu iki değer, arsa üzerine yapılacak binaya dair maksimum kullanım alanlarının belirlenmesine yardımcı olur.

TAKS Nedir?

TAKS, Taban Alanı Katsayısı anlamına gelmekle beraber arsa üzerine inşa edilecek yapının taban alanını belirleyen değerdir. Böylelikle bir binanın arsa içinde maksimum kaplayabileceği alan belirlenmiş olur. İmar planı üzerinde bulunan TAKS değerinde 0.10, 0.15, 0.60, 0.80 gibi oranlar kullanılır.
Taban alanı hesaplanırken yangın merdivenleri, açık havuz, açık otopark, asansör boşlukları ve iç bahçeler TAKS değerine dahil edilmez.

Nasıl Hesaplanır?

İmar planında yer alan TAKS değeri ile arsa metrekaresinin çarpımı sonucunda, bina tabanının maksimum alanı belirlenmiş olur. Buna göre TAKS değeri 0.20 olan 1000 metrekarelik bir arsada taban alanının hesaplanması şu şekilde olur;
0.20 (TAKS değeri) x 1000 (arsa alanı) = 200 m2

KAKS Nedir?

KAKS, bir diğer adıyla emsal Kat Alanı Kat Sayısı anlamına gelir. Bu değer arsaya yapılabilecek net inşaat alanının belirlenmesi için önemlidir. Böylelikle dairelerin toplam alanına da ulaşılmış olur. İmar planında yer alan KAKS değerinde 0.30, 1.40, 2.0, 2.05, 3.0 gibi oranlar kullanılır.
KAKS hesaplaması sırasında kapalı otopark, asansör, çatı katı ve yangın merdiveni gibi binanın ortak alanları dahil edilmez.

Nasıl Hesaplanır?

KAKS değerinin hesaplanması için arsa alanı ve imar planında yer alan kat alanı kat sayısı değeri çarpılır. Buna göre TAKS değeri 2.05 olan 1000 metrekarelik bir arsada emsal hesaplanması şu şekilde olur;
2.05 (KAKS değeri) x 1000 (arsa alanı) = 2050 m2
Bu hesaplamaya göre ortak alanlar hariç inşaatın yapılabileceği net alan belirlenmiş olur. KAKS değerine emsal denmesinin anlamı ise belirlenen değerin, bölgede yapılacak başka inşaatlar için emsal olarak kullanılabilmesidir. Bakırköy’de kentsel dönüşüme giren yıkılmış bir arsa için KAKS değeri 2.07 ise bu 1000 metrekarelik bir arsa üzerine en fazla 2070 m2 değerinde net inşaat alanı yapılabileceği anlamına gelir.

Bunları da beğenebilirsin