Kefalet Sigortası Nedir?

Sigorta söz konusu olduğunda bazılarının yaptırılması zorunlu olsa da, bazıları isteğe bağlı olarak yapılmaktadır. Günümüzde özellikle sağlık, eğitim ya da konut için yaptırılan özel sigortalar birçok avantaj sunmaktadır. Ancak bireysel sigortaların yanı sıra, kurumsal sigortalar da giderek daha fazla tercih edilmektedir. Bu noktada henüz 2017 yılında hayatımıza girmiş olan kefalet sigortası ile alakalı detaylı bilgi vermek doğru olacaktır. Çoğu kişinin merak ettiği ve detaylarını öğrenmek istediği kefalet sigortasına dair tüm detaylar yazımızda yer alıyor.

Kefalet Sigortası Nedir?

İsteğe bağlı sigorta ürünlerinden biri olan kefalet sigortası ile sigorta şirketi, sigortalının bir nevi kefili olmaktadır. Bu durumda sigortalının sigorta poliçesinde belirtilen borcunu yerine getirmemesi durumunda, sigorta şirketi devreye giriyor ve lehtarın yani karşı tarafın verilen teminata bağlı olarak zararlarını karşılayacağını garanti ediyor. Kefalet sigortası söz konusu olduğunda taraflar; sigortacı, sigortalı ve lehtar olarak ayrılmaktadır. Diğer yandan kefalet sigortası, her firma tarafından yaptırılamaz. Çünkü sigorta poliçesinin hazırlanması öncesinde bazı belgeler detaylıca incelenerek firmanın mali durumu kapsamlı bir biçimde değerlendirilir. Bu süreçte talep edilen belgeler şu şekildedir:

 • İmza sirküleri
 • Gelir tablosu
 • Vergi levhası
 • Bilanço
 • Findeks raporu
 • Mizan
 • Ticaret sicil gazetesi
 • Vergi beyannamesi

Yukarıdaki belgelerde sigorta firmasına başvuruda bulunan şirketler, risk analizinin olumlu sonuçlanması durumunda kefalet sigortası yaptırabilmektedir. Kefalet sigortasının geçerlilik süresi 1 yıldır ve aksi belirtilmedikçe öğlen 12:00’da başlar, öğlen 12:00’da ise sona erer. Ancak sigortalı isterse, daha önce de kefalet sigortasını sonlandırma hakkına sahiptir. Böyle bir durumda, poliçede yer alan masrafların sigorta şirketine ödenmesi gerekmektedir.

Kefalet Sigortası Nerelerde Kullanılır? 

Bu yazı ilginizi çekebilir

Kefalet sigortası, teminat mektubunun gerekli olduğu tüm kurumlarda rahatlıkla kullanılabilmektedir. Teminat mektubunun yerine geçmesi nedeniyle kullanım alanı oldukça geniş olan kefalet sigortası söz konusu olduğunda, özel sektördeki tüm kurumlar kefalet senedini teminat mektubu olarak kabul etmektedir. Ancak kamu kurumlarında kefalet senedinin teminat mektubu yerine kabul edilip edilmediğini önceden öğrenmek önemlidir. Aynı zamanda bankalarda da teminat mektubu yerine kullanılabilir. Özetle kefalet sigortası nerelerde kullanılır? sorusunu kısaca özel sektörler ve bazı kamu kurumları şekilde yanıtlamak mümkündür. 

Kefalet Sigortasından Kimler Faydalanır?

Kefalet sigortasından birçok sektör yararlanabilir. Bunlar arasında ilk dikkat çekenler enerji şirketleri, güvenlik firmaları, araç kiralama firmaları, catering şirketleri ve temizlik firmalarıdır. Teminat mektubu yerine kefalet senedi sunmak isteyen firmalar, sigorta şirketlerine başvuruda bulunarak kefalet sigortasını rahatlıkla yaptırabilmektedir.

Kefalet Sigortasının Avantajları Nelerdir?

Kefalet sigortasının birçok avantajı bulunmakta ve bu nedenle son yıllarda sıklıkla tercih edilmektedir. Kefalet sigortası avantajlarından bir kısmı şu şekildedir:

 • Borçlu tarafın borcunu ödememesi durumunda kefalet sigortası devreye girerek alacaklının zararını güvence altına alır. 
 • Lehtar borcunu ödemediği takdirde, sigorta şirketi borcun tamamını karşılar. 
 • Teminat mektubu yerine kefalet sigortasını kullanmak mümkündür. Bankanın teminat mektubunu “gayri nakdi kredi” olarak değerlendirmesi kredi limitinin azalmasına neden olurken, kefalet sigortasında böyle bir durum söz konusu değildir.
 • Kefalet sigortası sayesinde, sigortayı yaptıran firmanın kredi limitleri etkilenmez.

Kefalet sigortasının avantajlarının yanı sıra, sigorta şirketi tarafından sigortalıya sunulan kefalet senedi ile alakalı da bilinmesi önemli olan birkaç husus bulunmaktadır. Kefalet senedi, kefalet sigortası yaptıran firmalara sigorta şirketi tarafından geçici ya da kalıcı teminat olarak sunulan bir belgedir. Bu belge teminat mektubu yerine kullanılabildiğinden oldukça avantajlıdır.

Bunları da beğenebilirsin