Kredi Çekebilmek İçin Kaç Aylık Sigorta Gerekir?

Kredi çekmek vatandaşların ihtiyacı olan nakite desteğinden yararlanmasını sağlasa da, başvuru aşaması sonrasında onay alabilmek için bazı şartları yerine getirmeniz bekleniyor. Bu şartlardan biri de emekli olmuş kişiler haricinde başvuru yapanların sigortalı çalışan olması gerektiğidir. Bankaların kredi başvurularını reddetmesinin ana nedenlerinden biri de kişinin sigortalı olarak çalışmıyor olmasıdır. Ancak kredi çekmek isteyen vatandaşlar, kredi çekmek için kaç aylık sigortalı olmaları gerektiği hakkında net bir bilgiye sahip değil. Bu yazımızda kredi çekebilmek için kaç aylık sigorta gerektiğinden bahsedeceğiz.

Kaç Aylık Sigortalı Olmak Lazım?

Bankaların kredi başvurusu sırasında sigortalı bir işte çalışma gerekliliğini sunmasının nedeni, aylık düzenli olarak gelir akışının olmasını istemesi ve kredi çeken kişinin borcunu öderken sorun yaşamamasıdır. Ancak başvurunuzun kabul edilmesi için en az 3 aylık sigorta girişinin olması gereklidir. Herhangi bir işe yeni girmişseniz ve sigorta başlangıcınız yapılmışsa hemen ardından kredi için başvuru yaparsanız büyük ihtimalle başvurunuz kabul edilmeyecektir. Başvuru yapmadan önce 3 ay beklemeniz gereklidir. Diğer yandan 3 aylık sigorta primleri ödenmiş olan kişilerin sigortası hala devam ediyor olmalıdır.

Kredi çekmek için kaç aylık sigorta ödemesi yapılması gerektiği bankadan bankaya göre de değişmektedir. Bazı bankalar 3 aylık sigortalılık durumunu yeterli bulmamakla beraber, kişinin en az 6 ay boyunca sigortalı olmasını talep etmektedir. Gelirin sabit olması kredi borcunuzu sorunsuz bir şekilde ödeyeceğiniz anlamına geldiğinden, banka kredi başvurularında gelir beyanı talep eder.

Her Sigortalı Çalışana Kredi Çıkar Mı?

Bankadan bankaya değişen aylık sigortalı çalışma şartı kredi değerlendirme sürecinin sadece küçük bir parçasıdır. Buna bağlı olarak 10 yıllık sigortalı çalışan olsanız bile istediğiniz kredi için yaptığınız başvuru kabul edilmeyebilir. Bu noktada bankaların en çok önem verdiği durum kredi notunun yüksek olmasıdır. Daha önce kredi kartı borçlarınızı ya da kredi ödemelerini yapmamışsanız kredi notunuz düşük olarak görüntülenecektir. Bu durumda çoğu bankadan kredi çekmeniz mümkün değildir. Eğer hiç gecikmeye düşmüş kredi borcunuz mevcut değilse, kredi notunuz da yüksek olacaktır.

Maaş Miktarı Kredi Çekmek İçin Önemli Mi?

Maaş miktarı kredi çekmek için herhangi bir engel teşkil etmese de alabileceğiniz kredi tutarını etkiler. Banka işveren tarafından çalışanın ne kadar maaş aldığını belirten belgeye bağlı olarak bir ödeme planı çıkartır. Buna göre 2.500 TL maaş alan bir kişinin aylık kredi ödemesi maaşının %20’sinden fazla olamaz. Maaş miktarı arttıkça alınabilecek kredi tutarı da artacağı için maaş önemli bir faktördür.

Emekliler İçin Sigortalı Olma Süresi Önemli Mi?

Kredi başvurularında emekliler için belirli bir sigortalılık süresi aranmamakta. Emekli aylığı belirli bir süre kısıtlaması olmadan emeklilere her ay sabit olarak ödendiğinden, bu durum bile bankaların kredi vermesi için yeterli oluyor. Diğer yandan emekli kişilerin kredi başvurularında bankadan bankaya değişmekle beraber belirli bir yaş sınırı bulunuyor. Bu yaş sınırının üzerinde olan emekli kişiler için bankalar kredi başvurusuna olumlu yanıt vermiyor. Diğer yandan maksimum yaş sınırı bankadan bankaya göre değiştiğinden başvuru yapmadan önce detaylı bilgi almanızda yarar var.

Ev Kredisi Almak İçin Kaç Aylık Sigortalı Olmak Gerekli?

Nakit paranın en çok ihtiyaç duyulduğu ev alımlarında kredi en cazip seçenek olarak dikkat çekiyor. Ev kredisi almak için kişinin minimum 3 aylık sigortalı olması ve sigortasının devam ediyor olması gereklidir. Aylık sigortalı çalışma süresi bankadan bankaya değişse de 6 ayı aşmamaktadır. Konut kredisinde yüksek tutarlarda nakit desteği sağlandığından sigortalılık süresi bankalar için önemlidir.

Bunları da beğenebilirsin