Kredi Notu Düşük Olanlar Nasıl Kredi Çekebilir?

Kredi notunun düşük olması kredi çekmeyi engelleyen faktörlerin başında gelmektedir. Kişinin finansal geçmişinin bankalarla Findeks aracılığı ile paylaşılması sonucunda kredi notu ortaya çıkmaktadır.

Her bankada kredi notu farklı görünse de birbirine yakındır ve belirli bir nota sahip olmak için zamanda son 5 yıl içinde kredi kartı, kredi veya mevduat hesabına sahip olmak gereklidir.

Peki, kredi notu düşük olanlar ne yapabilir?

Kredi notunun düşük olması bankaların sizi güvenli görmediği anlamına gelir.

Kredi notunu düşüren faktörler arasında kredi ya da kredi kartı borçlarının zamanında ödenmemesi, borç ödemesi yapılmadığı için bankanın yasal yollara başvurmuş olması ve kara listeye alınmış olmanız sayılabilir.

Ancak notunuz düşük olsa da bazı yöntemler ile kredi çekebilmeniz mümkündür.

Eğer kredi alamıyorsanız bir kredi kartı edinerek 12 ay vade ile nakit avans kullanabilirsiniz.

Kredi Notu Aralıkları

Kredi notu düşük olan kişilerin belirli durumlarda kredi kullanması mümkün olabilir. Ancak öncesinde kredi notunun düşük olması konusunda detay vermek doğru olacaktır.

Kredi notu aralıkları şu şekildedir:

• 0-699 (En Riskli)
• 700-1099 (Orta Riskli)
• 1100-1499 (Az Riskli)
• 1500-1699 (İyi)
• 1700-1900 (Çok İyi)

Bu aralıklara göre en riskli kısımda bulunan kişilerin kredi notunu yükseltmeden kredi alabilmeleri mümkün değildir.

Ancak orta ve az riskli grupta bulunan kişiler bahsedeceğimiz yöntemleri uygulayarak kredi alabilir.

Bu yazı ilginizi çekebilir

Kredi Notu Düşük Kişiler İçin Uygulanabilecek Yöntemler

Kredi notu düşük olan kişiler kredi alabilmek için teminat ve kefil gösterebileceği gibi gelirine göre düşük tutarlı kredi kullanabilir.

Teminat Göstermek

Teminat göstererek kredi almanız mümkündür. Böylelikle banka borç ödenmese bile taşınır ya da taşınmaz mallar üzerinden ödeme alabileceği için onay verebilmektedir. Ancak teminat gösterilecek malların krediye uygun olması da önemlidir.

Bu gibi bir durumda bankanın yönlendireceği eksper (gayrimenkul değerlendirme uzmanı) uygunluk raporunu bankaya sunmaktadır.

Kefil Göstermek

Kefil göstererek kredi başvurusundan olumlu cevap alabilirsiniz. Kefil, borcunuzu ödemediğini takdirde borcu ödemeyi kabul etmiş demektir. Yine de kefilin de belirli şartları yerine getirmesi gerekmektedir.

Kefil gösterme şartları şu şekildedir:

• Kredi notunun yeterli olması
• SGK kaydı bulunması ve gelirinin kredi ödemeye uygun olması
• Kefil evli ise eşin yazılı olarak rızasının alınmış olması

Bu şartlar genellikle yeterli olsa da bazı bankalar kefilin memur olması gibi farklı şartların yerine getirilmesini isteyebilir.

Gelire Göre Düşük Tutarlı Kredi Almak

Geliri yüksek olan ve kredi notu düşük olan kişilerin düşük limitli kredi başvurusu yaparak kredi alması mümkündür. Bunun için başvuru sırasında hem kendi gelirinizi hem de hane halkının gelirini beyan etmek gerekmektedir.

Düşük limitli kredi alarak da kredi notunuzu yükseltmeniz mümkündür. Düzenli ödeme ile düşük olan kredi notunuzu kolaylıkla yükseltebilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin