Banka Sigorta Muamele Vergisi (BSMV) Nedir?

Bankacılık işlemlerinde ödenmesi zorunlu olan bazı vergi kesintileri mevcuttur. Kredi çekerken alınan vergilerden biri de, Banka Sigorta Muamele Vergisi olarak karşımıza çıkıyor. Aynı zamanda sigortacılık işlemlerinde de yansıtılan bir vergi olan kısa adı ile BSMV hakkında detaylı bilgi sahibi olmak isteyen birçok kişi olduğu için,  yazımızda Banka Sigorta Muamele Vergisine dair tüm detayları aktaracağız.

Banka Sigorta Muamele Vergisi (BSMV) Nedir?

Her vatandaşın ödemekle yükümlü olduğu vergilerin yanı sıra, bazı vergi yükümlülükleri yapılan çeşitli işlemler sonucu doğabiliyor. İşte Banka Sigorta Muamele Vergisi de bunlardan biridir. Kısa adı ile BSMV olarak geçen, açılımında olduğu gibi bankacılık ve sigortacılık işlemlerinde alınan bu vergi, Gelir İdaresi Başkanlığına aktarılmaktadır. Banka Sigorta Muamele Vergisi mükellefleri arasında başka bankalar ve sigorta şirketleri olmak üzere finansal ve aracı kuruluşlar bulunmaktadır. Dolaylı bir vergi olması nedeniyle, söz konusu kurumlardan hizmet alan kişilerden devlet adına tahsil edilen BSMV, sonrasında devlete aktarılmaktadır.

BSMV Nasıl Hesaplanır?

Kredi çektikten ya da sigorta poliçesi yaptırdıktan sonra, vatandaşlar sözleşmelerinde BSMV ibaresini görmektedir. Bunun bir vergi olduğundan haberdar olan vatandaşların aklına gelen ilk soru ise, BSMV’nin nasıl hesaplanacağıdır. Aslında Banka Sigorta Muamele Vergisi hesaplaması yapılan işleme göre değişmektedir. Bankacılık işlemlerinde BSMV vergi matrahı ve lehe alınan para üzerinden hesaplanırken, verginin belirlenmesindeki ana faktör aylık faiz miktarıdır. Örneğin ticari krediler, ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi, kredi kartı borçları, vadeli mevduat faiz işletimi ve vadesiz mevduatlarda günlük günlük faiz işletimi söz konusu olduğunda, faiz kazanımlarından %5 oranında BSMV kesintisi yapılmaktadır. BSMV, kredi ödemelerinde, aylık taksitlerde ilgili ayın faiz tutarı üzerinden alınır. Buna göre, eğer kişi kredi ödemesinde ilk taksit için 300 TL faiz ödemesi yapacaksa, Banka Sigorta Muamele Vergisi 15 TL olur.

BSMV Hangi Durumlarda Alınır?

Banka Sigorta Muamele Vergisi, temel olarak lehe alınan paralara ilişkin karşımıza çıkan bir vergi çeşididir. Bankalar kredi ödemelerinde ilk aylarda anaparadan çok faiz ödemesi almaktadır. İlerleyen yıllarda tüketicinin krediyi kapatma ihtimali olabileceği için özellikle uzun vadeli kredilerde ilk birkaç sene tüketici aslında anaparayı değil faiz tutarının çoğunluğunu ödemektedir. Bu da faiz tutarının yüksek olduğu ilk zamanlarda daha fazla Banka Sigorta Muamele Vergisi ödeneceği anlamına gelir. BSMV ihtiyaç kredisi ve türevleri, taşıt kredisi, KOBİ kredilerinde alınması zorunlu olan bir vergidir. Ancak konut kredilerinde BSMV vergisi alınmamaktadır. 

Sadece kredilerde değil diğer finansal işlemlerde de BSMV ile karşılaşmanız mümkündür. Kredi dışında Banka Sigorta Muamele Vergisi alınan işlemler arasında kredili mevduat hesabı (KMH), vadeli mevduat hesabı, kiralık kasa ve kredi kartı yıllık ücretleri bulunmaktadır. 

Kimler BSMV Öder?

Banka Sigorta Muamele Vergisi finansal işlemlerde karşımıza çıkan bir vergi türü olduğu için sadece bu işlemleri gerçekleştiren kişiler ödeme yapmaktadır. Kredi çeken, mevduat hesabı oluşturan ya da sigorta poliçesi yaptıran kişilerin BSMV ödemesi gerekmektedir. Ancak bu ödemeler çoğunlukla aylık taksitlerle beraber alındığı için ekstra başka bir yere ödeme yapılmasına gerek kalmaz. Kredi sözleşmesinde ya da sigorta poliçesi detaylarında BSMV tutarını kolaylıkla görebilirsiniz.