Kredi Borcu Nasıl Yapılandırılır?

Kredi borçlarınızın ödeme koşullarını bir noktadan sonra değiştirmek isteyebilirsiniz. Buna yapılandırma denir. Genelde kredi yapılandırması için iki sebep vardır. Birincisi ödemeleri gerçekleştirmekte yaşanan zorluklarla borcun birikmesidir. İkinci durum ise yeni hazırlanan kredi faiz değerlerinin sizin kredinizi çektiğiniz sıradaki faizlerden düşük olması halidir. Yazımızda kredi borcu yapılandırması istemenize neden olacak bu iki olasılığı da inceliyoruz.

Ödeme Zorluğu Yapılandırması

Bazen kredi borcunuzu ödemede aksaklıklar yaşanabilir. Bunlar bir iki taksitin geç kalması gibi bir durum ise basit başka çözümler ile sıkıntıyı çözebilirsiniz belki. Fakat gecikmenin artması ve borçların birikmesi durumunda yeniden bir ödeme düzeni tutturabilmek için kredi yapılandırmasına gitmek en mantıklısı olacaktır. Aksi halde biriken borçlar zaman içinde daha da büyük bir sıkıntı haline gelebilir. Bu durum bankalar nezdindeki kredi notunuzu da negatif etkileyecektir. Fakat bankalar çoğunlukla ödemelerin gecikmesi yasal bir takip talebi almadıkça yapılandırma için adım atmayacaktır. Böyle bir durumda da bankalar size yeniden bir kredi çektirerek borcunuzu kapatacaktır ve bu da çok daha fazla maliyet anlamına gelir. Böyle bir duruma düşmemek için yapmanız gerekenler basit. Önce ne kadar borcunuz olduğunu hesaplamalısınız. Toplam borcunuzu karşılamak için en uygun faizi veren bir banka bulup yeniden ihtiyaç kredisi çekmelisiniz. Bu şekilde borcunuzu kapattıktan sonra en az zarar ile ödemelerinize dönebilirsiniz. Bundan sonra dikkat etmeniz gereken tek şey kredinizin bir defa daha sekteye uğramaması için gerekenleri yapmak.

Faizler Düştüğünde Kredi Yapılandırma

Kredi çekerken o dönemin ekonomik koşulları ile belirlenmiş bir faiz değerine uyarak para alıyorsunuz. Fakat ödemeler sırasında ekonomide büyük değişimler gerçekleşebilir. Kredi faizleri umulmadık şekilde düşebilir. Bu halde, kredi çekmek için biraz daha beklemiş olsaydınız çok daha karlı bir anlaşma yapmış olacaktınız. Bankanıza gidip hesap sorabilirsiniz ama maalesef bankaların bu gibi durumlarda kredileri yeniden yapılandırmak gibi bir mecburiyeti yok. Yeniden kredi başvurusu yaparak uygun faiz değerleri ile para çekip eski kredinizin borcunu ödeyebilirsiniz. Fakat bu gibi işlemleri yaparken masrafların ne kadar tutacağını dikkatlice hesaplamak gerekir. Kar etmek isterken detaylarda zarara girebilirsiniz.

Nasıl Başvuru Yapılır?

Yapılandırma için kendi bankanıza ya da başka bir bankaya giderek yeniden kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Bu durumda masraf ve komisyon gibi kalemlerin borcunuzu ne kadar etkileyeceğini dikkatlice hesaplamalısınız. Bazen bankalar halihazırda borcunuz olduğu için yeni ihtiyaç kredisi vermek istemeyebilir. Bu durumda ilk borcun bulunduğu kendi bankanıza başvurmak tek çare olacaktır yapılandırma için.

Bunları da beğenebilirsin