Özel Sağlık Sigortasındaki Tenzili Muafiyet Nedir?

Özel sağlık sigortası yaptırırken göreceksiniz ki birçok teknik isim ile karşılaşmanız mümkün. Bu tabirlerin ne anlama geldiğini günlük hayatımızda kullanmadığımız için biliyor olmamız pek de olası değil. Fakat ileride sigortanızdan hak istemek durumunda kaldığınız bir anda bu terimleri öğrenmiş olmanın faydasını görürsünüz. Sağlık sigortası poliçenizde göze çarpan en önemli terimlerden biri tenzili Muafiyet’tir. Bu terimin ne anlama geldiğini, sigortanıza ne gibi sınırlamalar getirdiğini öğrenmek için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Tenzili Muafiyet Nedir?

İster devlet tarafından zorunlu tutulan sigortalar olsun isterse bireysel olarak başvurup primlerini cebinizden ödediğiniz özel sigortalar, sağlık sigortaları tüm masraflarınızı ve ihtiyaçlarınızı kapsamaz. Oluşabilecek tüm sağlık ihtiyaçlarının kapsandığı bir sağlık sigortası mümkün değildir, bu yüzden sigortalar oluşan bedellerin belli bir oranını ödeyecek şekilde anlaşmalar yapar, işte bu duruma tenzili muafiyet denir. Sigortalı olduğunuz dönemde başınıza gelebilecek özel bir sağlık sorunu için belirlenmiş oranlar olabileceği gibi toplam bedelin belli oranlarla sigorta tarafından karşılanması da mümkündür. Tüm bu olasılıklar sigortanızın başlangıcında, poliçe maddeleri olarak belirlenebilir.

Özel Sağlık Sigortasında Tenzili Muafiyet

Özel sağlık sigortasında tenzili muafiyet için iki yöntem söz konusudur. Bunlardan hangisi ile sigortanızı yaptırdığınız poliçenizdeki maddelerde belirtilmiş olması gerekir. İlk uygulamada oran sistemi getirilmiştir. Yararlandığınız sağlık hizmeti sigortanızın toplan bedelinin belli bir yüzdesini geçmesi durumunda bu ekstra bakiye sigorta tarafından karşılanır. Bu değer örneğin yüzde üç olabilir. Eğer hizmet bedeliniz belirlenen oranın altında bir miktardaysa sigortadan ödeme alamazsınız. İkinci sistemde ise sigorta bedeline bakılmaksızın belirlenmiş bir üst fiyat olur. Örneğin iki bin liralık bir muafiyet tanımlanmışsa sağlık harcamanızın bu miktarı geçmesi halinde sigorta devreye girecektir.
Tenzili muafiyet ilk bakışta dezavantaj gibi görünebilir ancak faydaları da göz ardı edilmemelidir. En temel olarak poliçenizde muafiyet belirlemeniz durumunda ödemeniz gereken primlerde indirim alabilirsiniz. Zaten tenzili muafiyet ile satın aldığınız sigortanızı küçük ihtiyaçlar için kullanmamayı planlıyor olmanız gerekir. Böylece büyük bir ihtiyaç doğmazsa sigorta hakkınızı yıl içinde kullanmayarak gelecek dönemde hasarsızlık indiriminden faydalanma şansı da yakalamış olursunuz.

Bunları da beğenebilirsin