Sigorta Başlangıcı Nasıl Yapılır? Ne İşe Yarar ve Nasıl Öğrenilir?

İş hayatına başlayan her vatandaş için yapılması zorunlu olan sigorta başlangıcı, aylık prim ödemeleri sayesinde emeklilik hayatınızda düzenli bir gelir sağlamanın yanı sıra sağlık hizmetlerinden de ücretsiz faydalanmanıza yardımcı olur. Diğer yandan ilk defa sigortalı bir işte çalışacak olan kişiler, sigorta başlangıcının nasıl yapıldığını merak etmektedir. Yazımızda bu konuyla alakalı detaylı bilgi vereceğiz. 

Sigorta Başlangıcı Ne İşe Yarar?

Sigorta başlangıcı iş hayatına yeni başlayanlar için önemlidir ve SGK’nın hangi sigorta koluna giriş yapılacağı da çalışılan sektöre göre değişkenlik göstermektedir. İlk defa sigorta başlangıcı yapılacak olan kişiler için bu durum emeklilik yaşının belirlenmesinde önem teşkil etmektedir. Sigorta başlangıcı ne kadar erken yapılırsa, emeklilik yaşına kadar daha çok prim yatırılması nedeniyle sigortalı açısından avantaj sağlanacaktır. Diğer yandan sigorta başlangıcı kişinin sağlık hizmetlerinden ücretsiz bir şekilde faydalanmasını da sağlar. Eğer sigortalı kişi evliyse ve çocukları varsa, eşi çalışmasa dahi hem eşinin, hem de çocuklarının sağlık hizmetlerinden kendi sigortası vasıtasıyla yararlanmasını sağlayabilir. 

Sigorta Başlangıcı Nasıl Yapılır?

Yeni bir işe başlayacak olan ve daha önce hiç sigortası bulunmayan bir kişinin sigorta başlangıcının yapılması için, bazı evrakları temin etmesi gerekmektedir. Bu evraklar iş yerine verilir ve şirket tarafından sigorta işlemleri başlatılır. Sigorta başlangıcı için gerekli olan evraklar ise şu şekildedir; 

  • Sağlık raporu
  • İkametgâh belgesi
  • Adli sicil kaydı
  • Diploma fotokopisi veya mezuniyet belgesi
  • 2 adet vesikalık fotoğraf
  • İş yeri tarafından verilen form

Yukarıdaki belgeleri tamamladıktan ve verilen formu doldurduktan sonra şirketinize teslim etmeniz gereklidir. Sigortanın başlatılması işlemi şirketiniz tarafından tamamlanacaktır.

Sigorta Başlangıcı Nasıl Sorgulanır?

Sigorta başlangıcı için gereken evrakları teslim ettikten sonra, sigortanın başlayıp başlamadığını öğrenmeniz önemlidir. Bu sayede olumsuz bir durumla karşılaşmaz ve sigorta başlangıcınız yapılmamışsa öğrenmiş olursunuz. Sigorta başlangıcı sorgulaması için ALO 170 hattını ya da e-Devlet sistemini kullanabilirsiniz. E-Devlet üzerinden “SGK Tescil ve Hizmet Dökümü” sayfasına ulaşmanız yeterli olacaktır. Bu sayfada sigortanızın başlayıp başlamadığını görebilirsiniz. 

ALO 170 Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İletişim Merkezi üzerinden sorgulama yapmak isterseniz hat operatöre bağlandıktan sonra “Sigortalılık hizmet süresi” bilgisi için 2’yi tuşlayın ve çağrı merkezi görevlisine bağlanmanız yeterlidir.

Ayrıca SGK’nın SMS ile bildirim hizmeti sayesinde, sigortanızın ilgili iş koluna göre hangi kapsamda ve hangi tarihte başlatıldığını takip edebilirsiniz. Kullanıcıların, SGK web sayfası E-SGK/SMS Bilgilendirme butonu altında yer alan SMS Hizmetleri için Bilgi Giriş ve Güncelleme seçeneğinden giriş yapıp iletişim bilgilerini beyan etmeleri halinde, hizmet sonuçlarını ücretsiz SMS hizmetiyle öğrenebilirler. 

Bunları da beğenebilirsin